Chmeľnickij/Kyjev 14. septembra 2016 (HSP//HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits,Dmitry Lovetsky)
„Ako znížiť počet obyvateľov štátu? Je niekoľko spôsobov: vojna, epidémie, hlad. Všetky tri zložky máme. V roku 2015 bola úmrtnosť 5,5%. Pozrel som si štatistiku – v čase hladomoru, keď ľudia masovo umierali, bol prírastok obyvateľstva vyšší ako úmrtnosť. Dnes u nás úmrtnosť prevýšila pôrodnosť. Toto nie je genocída?“ – položil rečnícku otázku na okrúhlom stole venovanom bezpečnosti Ukrajiny Viktor Kuľčickij, predstaviteľ Zjednotených spoločenských organizácií Chmeľnickej oblasti
Kuľčickij vyjadril obavu, že situácia sa môže ešte zhoršiť, ak sa poslancom Verchovnej rady podarí ešte viac skresať sociálne štandardy v ukrajinskom rozpočte na rok 2017.
Situácia na Ukrajine je desivá nielen pokiaľ ide o štatistiky pôrodnosti a úmrtnosti, ale aj z iných hľadísk, vrátane miery nezamestnanosti. Alexandr Ochrimenko, prezident Ukrajinského analytického centra, povedal, že na Ukrajine sa za posledné dva roky – teda po „víťaznom“ euromajdane – počet oficiálne pracujúcich na Ukrajine znížil o 2,2 milióna ľudí. Pritom miera nezamestnanosti by bola ešte vyššia, ak by v zahraničí v úlohe gastarbeiterov nehrdlačili 2-3 milióny občanov Ukrajiny. Ochrimenko vidí príčiny ekonomického a sociálneho úpadku v zatváraní bánk, v masových bankrotoch podnikov, v trhovej vojne s Ruskom.
Doktor ekonomických vied Igor Mansurov, riaditeľVedecko-výskumného inštitútu ekonomiky pri Ministerstve ekonomiky Ukrajiny, si zasa všimol, že vývoz ukrajinského tovaru do krajín EÚ sa neustále znižuje, a to napriek – my by sme povedali, že vďaka – podpísaniu asociácie Ukrajiny s EÚ a vytvoreniu zóny voľného obchodu. Príčinou je – aký to objav! – fakt, že ukrajinské výrobky nezodpovedajú takzvaným euroštandardom. Mansurov narieka takto: „V roku 2015 sa náš export do krajín EÚ znížil o 38%. A pritom nám otvorili trh Európy. Prečo? Preto, že naša produkcia nezodpovedá štandardom. A každý rok sa táto situácia bude zhoršovať. Hľa – to je problém číslo jeden.“
Ako je známe, práve skutočnosť, že Janukovič varovaný niektorými triezvejšími národohospodármi a podnikateľmi na poslednú chvíľu zatiahol záchrannú brzdu a v novembri 2013 nečakane oznámil odloženie (nie zrušenie!) podpísania asociácie Ukrajiny s EÚ pre mnohé riziká, ktoré z nej vyplývajú, bola štartovacím výstrelom pre krvavý euromajdan. Pritom Rusko vopred upozorňovalo Ukrajinu, že v rámci ochrany vlastnej ekonomiky bude musieť v prípade podpísania Ukrajinou asociácie s EÚ zatvoriť pred jej výrobkami svoj trh. Navyše – Moskva Kyjevu ponúkala aj preň veľmi prospešné členstvo v Colnej únii, výhodné miliardové úvery a veľmi dobrú cenu na plyn. V čase, keď v Kyjeve bol jedným z hlavných hesiel európsky naladených Ukrajincov „Moskaliv na noži!“ však boli výhodné ruské ponuky Ukrajinou nielen odmietnuté, ale ešte aj označené za prejav „tradičného moskovského kolonializmu“.
Vladimír Mohorita