V tohtoročnom odkaze militantný vodca vyostril svoj postoj a uviedol, že afganská vláda je príliš skorumpovaná, aby mohla pokračovať. Varoval aj pred ďalšou občianskou vojnou v Kábule – podobné boje prepukli v roku 1992, keď skupiny mudžáhidov zvrhli komunistickú vládu v Afganistane a obrátili zbrane proti sebe navzájom.
Áchúndzáda sa tiež pochválil údajnou silnejúcou medzinárodnou podporou a uviedol, že aj “hlavné svetové subjekty pripúšťajú efektívnosť Talibanu, jeho legitímnosť a úspechy”. Očividne narážal na správy o pokusoch Ruska a Číny zblížiť sa s Talibanom, keďže narastajú obavy z vynárajúcej sa odnože extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v Afganistane.
Odnož IS má baštu vo východoafganskej provincii Nangarhár, ale darí sa jej tiež podnikať útoky na rôznych iných miestach krajiny, vrátane metropoly Kábul. Objavili sa tiež správy o aktivitách IS v severnom Afganistane. Rusko je znepokojené takisto prítomnosťou uzbeckých militantov, ostrieľaných bojovníkov, v radoch Islamského štátu.
Áchúndzáda v neucelenom posolstve vyzval Afgancov na svätú vojnu, teda džihád, proti zahraničným vojakom s cieľom vyhnať ich z krajiny. Vodca spomenul i konflikt medzi štátmi Perzského zálivu s Katarom – uviedol, že ho tento spor “zarmútil”.
Saudskoarabské kráľovstvo so Spojenými arabskými emirátmi (SAE), Bahrajnom a Egyptom obvinili Katar z podporovania extrémistov, ale toto obvinenia Dauha odmieta.