Belgický europoslanec Marc Tarabella predložil návrh “Správy o rovnosti žien a mužov v EÚ v roku 2013” (plné znenie v slovenčine tu). Podľa správy, okrem iného, ženy musia mať v EÚ ľahší prístup k antikoncepcii a aj k interupcii. Marc Tarabella predkladá správu vo Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM), o ktorej sa bude na výbore hlasovať budúci utorok (20.1.2015).
Na začiatok je potrebné zdôrazniť, že správa sa po prijatí stáva uznesením, ktoré nie je právne záväzné. Členské krajiny EÚ ju tak automaticky neimplementujú do národnej legislatívy. Slovenský europoslanec Branislav Škripek vysvetľuje: “Ak je však takéto uznesenie prijaté, má len odporúčajúci charakter, ale legislatívne procesy v členských krajinách sa môžu na ne odvolávať. Argumentačne sa potom využívajú aj v rôznych diskusiách, v ktorých sa niekedy úmyselne i manipulatívne tvrdí, že prijaté texty sú právne záväzné a preto sa musia zmeniť naše zákony.”
249 pozmeňovacích návrhov
Správu Marca Tarabellu pripomienkovali cez pozmeňovacie návrhy mnohí europoslanci. Spolu ide o 249 návrhov, z toho 5 podal Branislav Škripek, ktorý ostro kritizuje predkladanú správu. “Stretávame sa v nej odrazu s absurdným tvrdením, že sexuálne a reprodukčné práva patria medzi základné ľudské práva a majú byť zohľadnené v akčnom programe Únie. Navrhol som, samozrejme, vypustenie tohto ustanovenia zo správy,” odpovedal na otázku, aké konkrétne pozmeňovacie návrhy podal. Ďalej dodáva: “V ďalšich pozmeňujúcich návrhoch zdôrazňujem tiež zachovanie princípu subsidiarity, aby EÚ nezasahovala do právomocí a práv členských krajín tam, kde jej to vôbec neprináleží.”
Ľahší prístup ku antikoncepcii a k interrupcii
Branislav Škripek tiež odmieta ďalšiu časť predloženého materiálu: “Zdôrazňuje sa v ňom, že ženy musia mať možnosť rozhodovať o svojich sexuálnych a reprodukčných právach, najmä prostredníctvom ľahkého prístupu ku antikoncepcii a k umelému ukončeniu tehotenstva, teda potratu.” A ďalej dodal: “Sú v nej presadzované údajné práva žien, ale je potierané to najzákladnejšie ľudské právo, právo dieťaťa na život.”
Iniciatíva CitizenGo – Stop Tarabella!
Na konci roku 2013, pri predkladaní správy Estrela, sa zmobilizovali desiatky tisíc občanov EÚ v kampani CitizenGO. Na tejto webovej stránke vyjadrili svoje znepokojenie a nesúhlas a vyzvali europoslancov, aby túto správu odmietli.
“Aj dnes je potrebné opäť povedať jasné nie správe Tarabella. Preto vyzývam občanov, ktorým nie sú tieto témy ľahostajné, k podpísaniu petície na webe CitizenGo,” povedal na záver Branislav Škripek.
Inciatívu Citizengo nájdete na www.citizeng.org, kde je zároveň môžete vyjadriť svoju podporu.
Informácie redakcii poskytla Elena Burešová.
ru