Stuttgart/Mainz/Magdeburg 14. marca 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
Včerajšie voľby v troch nemeckých spolkových krajinách potvrdili síce predvolené prognózy rôznych demoskopických agentúr ale nie úplne. Predpokladané straty klasických ľudových strán a nástup novej opozičnej strany AfD sa stali realitou, no týkajúc sa čísiel jednotlivých strán došlo doslovne k zemetraseniu
Hoci sa nejednalo o voľby do spolkového parlamentu, ale len o krajinské voľby bola hlavnou témou volieb jednoznačne všade prítomná téma imigrantskej krízy. Témy, pre každú krajinu špecifické, ustúpili do pozadia, čo ale celkom neplatí pre Bádensko-Würtembersko.
Výsledky volieb v týchto troch krajinách boli očakávané s vysokým napätím, nakoľko boli štylizované ako hlasovanie o Merkelovej a jej budúcnosti. Keby to teda tak malo byť, tak by musela odstúpiť celá nemecká vláda, nakoľko obidve vládne koaličné strany utrpeli porážku a najmä SPD musí mať hlavu v smútku. Jej výsledky v dvoch z troch krajín sú katastrofou pre Stranu.
Jediným skutočným víťazom sa stala strana AfD, ktorá sa sústredila najmä na kritiku vládnej imigrantskej politiky a je jej jediným oponentom. Keď si uvedomíme, že táto strana bola založená len pred tromi rokmi a po včerajších voľbách sa dostala do všetkých troch parlamentov a to s dvoj číselným výsledkom, tak to sa inak ako obrovský úspech nazvať nedá. A na jej ceste k úspechu je nezastavila ani silná propaganda, ktorá bola proti strane AfD vedená politikmi etablovaných strán a médiami, ktoré stavali stranu do rasistického a fašistického kúta.
AfD svojími výsledkami riadne rozvírila hladinu politického spektra a možných konštelácii v tak nudnej politickej scéne Nemecka. Aj keď sa politici tzv. etablovaných (na Slovensku štandardných – pozn. red.) strán novej strane vyhýbajú a takmer trucovito odmietajú s ňou čo len komunikovať, výsledky volieb hovoria jednoznačnou rečou. Pomimo AfD už cesta nevedie.
Týmito voľbami padla aj alternatíva vytvárania tzv. veľkých koalícií z CDU a SPD, ktoré sú v Nemecku obľúbené a sú považované ako univerzálny liek na všetky choroby. Len v jednej z troch krajín, Porýnsku-Falcku, by bolo prakticky možné vytvoriť veľkú koalíciu, čo je ale asi dosť nepravdepodobné. Nedostatok získaných hlasov týchto strán ale najmä totálneho prepadu SPD vedie ku komplikovanej tvorbe vládnych koalícií. No ale prečo by mali byť na tom Nemci lepšie ako my?
Takto sa volilo j jednotlivých krajinách:
V Bádensko-Würtemberskej krajine doterajší ministerský prezident zo strany Zelených Winfried Kretschmann nielen že jeho pozíciu obhájil, ale získal ešte 7 % hlasov naviac. Jeho strana sa s 30,3 % dokonca stala najsilnejšou politickou stranou v krajine, čo je historický moment v rámci celého Nemecka. Za veľkým úspechom Zelených stoji ich mimoriadne populárny predseda Kretschmann, ktorý sa zbavil pre Zelených typického radikalizmu a orientuje sa viac na realitu a dané možnosti.
Spolkové koaličné strany utrpeli tvrdé straty. Merkelovej strana CDU stratila 12% voličov a spadla na celkových 27%. Stranu vicekancelára Gabriela SPD opustilo 10,4% voliacich čím skončila až na štvrtom mieste s celkovým počtom len 12,7% hlasov.
Nováčik vo voľbách, strana AfD, ktorá nastúpila vo všetkých troch krajinách po prvý krát, získala z voleja 15,1% a tým sa zaradila na tretie miesto v hierarchii strán, ešte pred SPD.
V Porýni-Falcku takisto zvíťazila doterajšia ministerská predsedkyňa Marie-Louise (zvaná Malu) Dreyer z SPD, keď získala 36,2 % hlasov čo je o 2% viac ako v predošlých voľbách.
Ešte niekoľko týždňov dozadu, viedla predvolebný rebríček jej konkurentka podpredsedníčka z CDU Julia Klöckner, ktorá bola popisovaná ako veľká nádej strany, no nakoniec skončila len ako druhá s 31,8% a stratou dvoch percent v porovnaní s poslednými voľbami.
Zelení padli na 5,3%. Do krajinského parlamentu sa s 6,2% opäť prebojovala aj FDP, čo sa Die Linke nepodarilo.
Ako už aj v Bádensku-Würtembersku bodovala strana AfD, ktorá sa sa z nuly vyšplhala na 12,6%.
Nová opozičná strana AfD slávila v Sasku-Anhaltsu obrovský úspech, keď priamo raketovo vystrelila na 24,2% a stala sa tým druhou najsilnejšou stranou v krajine po CDU, ktorá si vybojovala 29,7% hlasov.
SPD sa zdecimovala z 21,5 na 10,6%, čo je teda riadny debakel. Straty si pripisujú aj Zelení a Die Linke.
Vilibald Kičin