Bratislava 14. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
Zmena štatútu výdobytkom malých národnostných menšín, tvrdí Horvathová
Maďari, Rómovia i Rusíni sa cítia byť poškodení zmenou štatútu Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny (VNMES) pri Úrade vlády (ÚV) SR, na základe ktorej má pri hlasovaní každá národnostná menšina len jeden hlas, bez ohľadu na počet zástupcov vo výbore. Predstaviteľ strany Most-Híd László Solymos hovorí, že vláda SR takto začala boj proti národnostným menšinám.
Rozhodnutie o tejto zmene štatútu schválil VNMES na svojom zasadnutí v stredu 13. novembra. Navrhol ho zástupca Srbov na Slovensku a z 13 menšín hlasovali zaň zástupcovia desiatich menej početných národností, naopak, zástupcovia najpočetnejších menšín – Maďarov, Rómov a Rusínov – hlasovali proti, alebo sa hlasovania zdržali.
Solymos označil takto prijatú zmenu štatútu za krok, ktorý “deformuje rovnováhu a negatívne ovplyvňuje tri najpočetnejšie národnostné menšiny na Slovensku”. Maďarská menšina má vo VNMES päť členov.
Podobne ako Solymosovi sa rozhodnutie nepáči ani jednej zo štyroch zástupcov rómskej menšiny vo výbore Agnes Horvathovej. “Nemá to logiku, aby menšina, ktorá má na Slovensku tisíc členov, disponovala takým istým hlasom ako menšina, ku ktorej sa hlási pol milióna obyvateľov,” povedala Horvathová. Zmena štatútu je podľa nej iba výdobytkom malých národnostných menšín.
Ján Lipinský, jeden z dvoch zástupcov rusínskej menšiny vo VNMES, poukazuje na fakt, že v rámci početnosti je veľký rozdiel medzi veľkými a malými menšinami na Slovensku. “Bolo by logické, ak by početnejšie menšiny mali aj početnejšie zastúpenie pri hlasovaní,” uviedol pre TASR Lipinský, ktorý sa pri hlasovaní zdržal. Prijatá zmena štatútu VNMES môže podľa neho oslabiť celkovú súdržnosť národnostných menšín na Slovensku.
Úrad vlády SR vo svojom stanovisku zdôraznil, že za návrh hlasovalo desať z trinástich národnostných menšín. “To znamená, že záujmy národnostných menšín sa nepoškodzujú, ale zrovnoprávňujú,” uviedol ÚV SR, pričom zdôraznil, že všetky rozhodnutia výboru sú v rukách samotných národnostných menšín, keďže zástupcovia štátnej správy, ktorí sú členmi výboru, nemajú hlasovacie právo.
Návrh ešte musí schváliť aj Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
zf