Vladimir Putin pre švajčiarske médiá: O futbale, “nešportových hrách” Američanov, terorizme a islamizme

❚❚

Petrohrad 3. augusta 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

 

Vladimir Putin sa v Petrohrade zúčastnil losovania skupín budúcich majstrovstiev sveta v roku 2018 v Moskve a Petrohrade. Zároveň stihol poskytnúť rozhovor pre švajčiarske médiá. Hovoril nielen o futbale, ale aj o politike, medzinárodnej situácii a pod.

Na snímke prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter (vpravo) a prejav ruského prezidenta Vladimira Putina počas žrebu kvalifikácie MS 2018 v Petrohrade
Na snímke prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter (vpravo) a prejav ruského prezidenta Vladimira Putina počas žrebu kvalifikácie MS 2018 v Petrohrade

 

.

Našim čitateľom prezentujeme skrátenú verziu tohto rozhovoru:

Nachádzame sa v Petrohrade, kde sa koná ceremónia žrebovania mužstiev – účastníkov budúcich futbalových majstrovstiev sveta v 2018, ktoré sa budú konať v Ruskej federácii, a do ktorých ste investovali také obrovské množstvo energie.

.

Áno, je to pravda. A k tým majstrovstvám vám a aj sebe gratulujem. Musím priamo a čestne priznať. Presnejšie povedané, nie je žiadnym tajomstvom: na tomto šampionáte nemáme nejaké zvláštne ambície, hoci samozrejme od nášho tímu očakávame dobré výkony. Náš cieľ pri usporiadaní tejto súťaže sa zhodoval s cieľmi FIFA – to znamená rozšírenie geografickej oblasti futbalu. Nehovorím ani o tom, že Rusko je obrovská krajina, rozľahlosťou územia je najväčšia na svete a aj najľudnatejšia v Európe. Naviac, s bývalými republikami ZSSR a teraz nezávislými štátmi máme takmer so všetkými bezvízový styk – voľný pohyb. Preto očakávame, že mnohí obyvatelia týchto štátov navštívia Rusko a Majstrovstva sveta v r. 2018. A samozrejme, táto udalosť bude veľmi dôležitou nielen pre Rusko, ale aj pre všetkých našich najbližších susedov.

Ste priateľom pána Blattera. Vieme, že ste ho podporovali.

Viete, prakticky sme sa nepoznali predtým, ako sa začal proces našej aplikácie, boj za našu nomináciu na Futbalové majstrovstvá sveta 2018. Počas tejto spoločnej práce sme mali množstvo stretnutí so zástupcami výkonného výboru FIFA, s komisiami, ktoré navštívili našu krajinu. Stretával som sa aj s pánom Blatterom. Vytvorili sme si veľmi priaznivé pracovné postoje a dobré osobné vzťahy.

S ohľadom na súdny proces, ktorý sa teraz koná vo Švajčiarsku, myslíte si, že Spojené štáty sa na ňom nejakým spôsobom podieľajú?

Spojené štáty, pokiaľ je mi známe, si robili nároky na usporiadanie svetového šampionátu  v roku 2022…

.

Myslíte si, že preto sa pomstili?

Ja som ešte nedokončil vetu … a ich najbližší spojenci v Európe – Veľká Británia – si nárokovali Majstrovstva sveta v r. 2018. A to, ako vyzerá boj proti korupcii, ma núti premýšľať o tom, či sa nejedná o pokračovanie boja o Majstrovstva sveta v r. 2018 a 2022. Koniec koncov, nikto sa nestavia proti boju s korupciou, všetci sú za. A ja osobne som presvedčený, že musíme bojovať ešte tvrdšie. Ale existujú určité zásady medzinárodného práva, ktoré spočívajú v tom, že ak má niekto podozrenia na spáchanie trestného činu kýmkoľvek iným, musia byť ​​zhromaždené určité údaje, ktoré sa odovzdajú kompetentným zástupcom štátu, ktorého občanom je osoba porušujúca zákon. Ale to nemá nič spoločné s tým, že predstavitelia jednej krajiny – to je jedno, či malej alebo veľkej – cestujú po celom svete a všetkých, koho si želajú,  zadržia a odvlečú do svojho väzenia. Podľa môjho názoru je to neprijateľné, nesprávne. Ale, opakujem, neznamená to, že boj s korupciou nie je nutný.

Pán prezident, v súčasnosti registrujeme dosť ironický dejinný zvrat. Pozorujeme, že pravicové  resp. až extrémne pravicové sily v Európe vás podporujú oveľa intenzívnejšie ako ľavicové, napríklad Marie Le Penová vo Francúzsku, ako aj UDC vo Švajčiarsku. Prečo je to tak? Čo si o tom myslíte?

Myslím si, že to nie je podpora len mojej osoby, skôr je to uvedomenie si svojich národných záujmov tak, ako ich chápu politické sily. Vo svete ako aj konkrétne v európskych krajinách sa vo verejnom povedomí odohrávajú určité „tektonické“ zmeny v namierené na ochranu národných záujmov. Pozrite sa, práve teraz čelí Európa konkrétnemu problému – problému návalu prisťahovalcov. A bola to práve Európa, čo prijímala rozhodnutia, ktoré v konečnom dôsledku spôsobili tento stav? Musíme byť úprimní a čestní: rozhodovalo sa v zámorí, a problémom musí čeliť Európa.

Chceli ste povedať – Spojené štáty?

.

Samozrejme. To je iba jeden príklad, ale podobných je veľa.  Neznamená to však, ako som už hovoril, že by sme mali akosi – a ja to ani nemám v úmysle – démonizovať politiku USA. Spojené štáty realizujú politiku tak, ako uznávajú za vhodné v ich vlastnom záujme. Musíme sa snažiť vyhľadať rovnováhu záujmov, je nutné oživiť našu prácu, dať nový impulz činnosti na úrovni Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených Národov. Samozrejme, Spojené štáty americké sú uznávanou veľmocou, americký ľud vybudoval túto krajinu za niekoľko storočí, je to jednoducho skvelý výsledok. To však neznamená, že súčasné mocenské orgány USA sú v práve pohybovať sa po celom svete a kohokoľvek zadržať a uvrhnúť do väzenia, alebo konať z pozície „kto nie je s nami, ten je proti nám”. Musíme mať trpezlivosť a pracovať s našimi americkými kolegami a hľadať riešenia podobne, ako sa to deje v niektorých sférach našej spolupráce, povedzme ako sa to podarilo v otázke iránskeho jadrového programu.

Bol ste jedným z prvých a ste v čele tých, ktorí bojujú proti islamizmu. Myslíte si, že Európania sú v tejto veci s vami na jednej strane barikád?

Viete, keď sme iba začínali tento boj a stretli sme sa s problémami u nás na Kaukaze, bol som prekvapený tým, že aj napriek existujúcim dôkazom o tom, že čelíme hrozbe terorizmu, že bojujeme so stúpencami „al-Káidy”, nepodporili nás. A keď som sa pýtal svojich kolegov, vrátane tých v Európe, hovoril som im: „No, nevidíte predsa, čo sa deje?“ Odpovedali mi: „Áno, vidíme, ale z rôznych dôvodov, vrátane vnútropolitických a medzinárodných vás nemôžeme podporiť.“ Vtedy som im hovoril: „Nemôžete podporovať – netreba, aspoň nám neprekážajte”. V záujme Ruska nie je konfrontovanie s inými krajinami, ale niekedy musíme brániť svoje záujmy, a samozrejme, budeme tak robiť naďalej. Vidím, že v súčasnosti sa situácia naozaj zmenila. Európa, Spojené štáty si uvedomili reálne nebezpečenstvo extrémnych prejavov radikalizmu a skutočne sa zapojili do boja proti týmto javom. My, ruskí ľudia, hovoríme: „Lepšie neskoro, ako nikdy“. Ale veľmi dúfame, že nielen v tejto oblasti, ale aj v iných otázkach – ako je urovnanie situácie na Ukrajine, riešenie ekonomických problémov a pod. budeme i naďalej viesť dialóg a vyhľadávať riešenia prijateľné pre všetkých.

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

18:50

Európska únia (EÚ) by sa mala snažiť o konštruktívnu spoluprácu v oblasti obchodu s nastupujúcou administratívou novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ale musí byť tiež pripravená zasiahnuť koordinovaným spôsobom, ak Spojené štáty zavedú nové clá na dovoz z 27-členného európskeho bloku. Zhodli sa na tom vo štvrtok európski ministri obchodu.

18:36

Spojené štáty vo štvrtok odmietli rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý vydal zatýkacie rozkazy na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua i bývalého ministra obrany Joava Galanta. Podľa agentúry Reuters o tom informoval hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť.

18:36

Spojené štáty uvalili vo štvrtok nové sankcie na desiatky bánk z Ruska v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Patrí k nim aj Gazprombank, najväčšia z ruských bánk, proti ktorým dosiaľ sankcie nezaviedli.

18:04

Predajca módnych produktov Esprit, ktorého európske prevádzky sú v konkurznom konaní, nechá približne 30 zo svojich 56 obchodov v Nemecku otvorených do konca januára. To je dlhšie, ako pôvodne plánoval.

Nemecko Esprit
Na archívnej snímke z 23. októbra 2024 žena kráča okolo obchodu Esprit
17:49

Slovensko sa snaží v Bruseli realizovať suverénnu zahraničnú politiku, ktorá sleduje národné záujmy, v čom je dobrým spolubojovníkom s Maďarskom. Maďarská menšina v SR tieto súvislosti v uplynulom období pochopila a aplikovala správne, za čo jej patrí vďaka, konštatoval vo štvrtok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v prejave na schôdzke Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT).

17:49

Predaj starších, už predtým obývaných rezidenčných nehnuteľností v USA v októbri ožil a vzrástol viac, ako analytici očakávali. Ukázali to vo štvrtok údaje Národnej asociácie realitných kancelárií (NAR).

USA domy
Na archívnej snímke z 29. marca 2024 domová výstavba v americkom Cranberry Townshipe
17:32

Spotrebiteľom v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) sa v novembri zhoršila nálada a ich dôvera v ekonomiku klesla. Ukázali to predbežné výsledky prieskumu Európskej komisie (EK).

17:32

Británia zakázala vstup na svoje územie angolskej miliardárke Isabel dos Santosovej a ukrajinskému oligarchovi Dmytrovi Firtašovi. Zároveň zmrazila ich aktíva v Spojenom kráľovstve. Oznámila to vo štvrtok vláda v Londýne s tým, že ide o súčasť nového postupu proti praniu špinavých peňazí.

17:32

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová využila v stredu svoje medicínske vzdelanie počas letu, ktorým sa vracala zo summitu G20 v Brazílii. Jednému z pasažierov prišlo nevoľno a von der Leyenová mu ako vyštudovaná lekárka pomohla.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali