Bratislava 28. septembra (TASR) – Vláda dnes rozhodla o spojení Študentského pôžičkového fondu a Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov do jedného. Ak zákon z dielne ministerstva školstva schvália poslanci v parlamente a podpíše prezident SR, nový Fond na podporu vzdelávania by mal vzniknúť 1. januára 2013. Vládny návrh rozširuje okruh žiadateľov, učiteľom umožňuje požičať si až do výšky 30.000 eur, študentské pôžičky v novom zákone nemajú určený limit.
V súčasnosti o pôžičku môžu žiadať len študenti prvých dvoch stupňov vysokoškolského vzdelávania a začínajúci pedagógovia. "Rozširuje sa možnosť získať pôžičku pre ďalšie cieľové skupiny, a to najmä pre doktorandov, odborných zamestnancov a ostatných pedagogických zamestnancov," uvádza sa vo vládnom materiáli. Podľa návrhu zákona budú pri prideľovaní pôžičiek preferovaní študenti zo sociálne slabších pomerov, až následne študenti dosahujúci lepšie výsledky. Rovnako budú uprednostňovaní denní študenti pred externými. Dôležitou novinkou je tiež to, že kým doposiaľ bol strop na študentskú pôžičku 1328 eur na akademický rok, nový zákon limit neurčuje. Výška pôžičky sa bude určovať individuálne. Fixná úroková sadzba, ktorá platila doteraz sa v zákone nahrádza pohyblivou. Študenti doposiaľ splácali pôžičku s trojpercentným úrokom. Ak zákon prejde, úroková sadza sa bude aktualizovať raz ročne podľa údajov za predchádzajúci rok. "V roku 2012 by tak základná úroková sadzba bola približne štyri percentá ročne, čím dochádza k zvýšeniu úrokovej sadzby pôžičiek pre študentov," uvádza sa v materiáli. Lehota splatnosti zostáva maximálne desať rokov. Keďže fond môže študentom požičať viac ako doteraz, vládny návrh umožňuje fondu v odôvodnených prípadoch predĺžiť lehotu splácania na dvojnásobok.
V súčasnosti môžu začínajúci učitelia z fondu získať maximálne 8298,50 eura. Podľa nového návrhu si pedagógovia môžu požičať opakovane, maximálna suma pre jedného nesmie presiahnuť 30.000 eur. „Fond poskytne pedagógovi pôžičku len do výšky, ktorej splátka nepresiahne jednu tretinu jeho čistého funkčného platu alebo doktorandského štipendia v mesiaci, v ktorom podal žiadosť o pôžičku,“ spresňuje návrh. Učitelia majú na splatenie najviac 15 rokov, v odôvodnených prípadoch môže fond takisto rozhodnúť o predĺžení lehoty na 20 rokov.
Návrh navyše stanovuje, že v záujme bezpečnosti zdrojov fondu musia byť jeho finančné prostriedky vedené výhradne v Štátnej pokladnici. Fond však naďalej zostáva neštátnym. Niektorí opoziční poslanci exriaditeľovi fondu vyčítali, že prostriedky investoval aj do nebankového subjektu, čo bolo podľa nich rizikové.
Návrh zákona má umožniť členom rady fondu a dozornej rady dostávať za svoju činnosť odmeny. „Členovi rady fondu a členovi dozornej rady patrí mesačne odmena najviac vo výške jednej dvanástiny priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom SR za predchádzajúci kalendárny rok,“ spresňuje materiál. Funkcie členov orgánov fondu sú v súčasnosti čestné, na jeseň minulého roka však noví členovia orgánov zistili, že bývalé vedenie fondu si vyplácalo vysoké odmeny. Medzi týmito členmi orgánov fondu boli aj úradníci ministerstva. Noví členovia rady vlani pre nehospodárne nakladanie s majetkom fondu odvolali z jeho čela Ľubomíra Zburína.
Študentský pôžičkový fond bol zriadený v roku 1997, Pôžičkový fond na podporu začínajúcich pedagógov v roku 2002. Oba fondy vznikli ako neštátne účelové fondy a postupne im bol poskytnutý transfer z prostriedkov Fondu národného majetku, z ktorých poskytujú výhodné pôžičky pre vybraných študentov a začínajúcich pedagógov.