Rusko-sýrsky útok sa môže pochváliť početnými úspechmi v posledných niekoľkých dňoch: Na juhu provincie Aleppo sýrska armáda neprestajne pokračuje s tlakom. V sobotu sýrska tlačová agentúra SANA hlásila oslobodenie dedín Mreikes, Abu Roweil, Qreihiyeh, al-Sei’biyeh a Dalameh. Podarilo sa im zlikvidovať aj niekoľkých vodcov povstaleckých skupín.
Tieto dediny na severe Aleppa boli hlavnými zásobovacími líniami povstaleckej skupiny Al-Nusrat. SANA tiež oznámila, že sýrsky prezident Bašár al-Assad sa stretol s vyslancom OSN. Sýrčania okrem iného vyjadrili svoje úsilie o urýchlenie odzbrojenia všetkých strán v Homse.
Avšak tieto úspechy nestačia na zneškodnenie vojenského konfliktu.
Podľa informácií z pro-saudského denníka Asharq Al-Awsat Iránci stiahli svojich vojakov zo Sýrie. Predtým denník Al Arabiya hlásil s odvolaním na iránske zdroje, že v ruských leteckých úderoch proti IS boli zabití aj štyria bojovníci iránskych revolučných gárd (IRGC). Podľa informácií by mohlo dôjsť k sporu medzi Ruskom a Iránom, pretože ruské letecké údery nie sú dostatočne presné, čo vedie k stratám iránskych vojakov.
Problém Ruska: Nie je možné vykonávať presné letecké nálety bez odbornej podpory zo zeme. V súčasnej dobe sa musia spoliehať na súradnice, ktoré dostanú od Sýrčanov – a ktoré sú prirodzene sporné, pretože Sýrčania bojujú proti mnohým protivníkom.
Predtým ruský prezident Vladimir Putin vylúčil zapojenie pozemných jednotiek. Tak by sa Rusko hlboko zapojilo do vojenského konfliktu. V súčasnom prostredí by tento krok predstavoval extrémne nebezpečenstvo pre ruských vojakov.
Americký prezident Barack Obama sa tiež domnieva, že nasadenie amerických vojakov v regióne je príliš riskantné. Avšak americkí neokonzervatívci požadujú nasadenie pozemných vojsk. Sú presvedčení, že problém by mal byť vyriešený vojensky. Zrejme práve preto sa Pentagon obrátil na svojich partnerov: americký minister zahraničných vecí Ashton Carter oznámil ďalšiu podporu nemeckého Bundeswehru.