Koncom roka 2014 brazílske Ministerstvo zdravotníctva zaviedlo očkovanie vakcínou TDAP (proti Tetanu, záškrtu a čiernemu kašľu) pre všetky tehotné ženy v krajine a stalo sa povinnou súčasťou očkovacieho programu krajiny. Cieľom bolo zvýšiť odolnosť voči čiernemu kašľu v Brazílii.
V decembri 2015 brazílska vláda vyhlásila pohotovosť po tom, čo sa za ten čas narodilo 2.400 brazílskych detí so zmenšenou hlavou – mikrocefáliou a s poškodeným mozgom.
Predstavitelia úradu pre verejné zdravie oficiálne zatiaľ nedali odpoveď na to, čo spôsobuje rapídny vzostup novorodencov s mikrocefáliou, jednou z teórií je, že to spôsobil vírus známy ako Zika, ktorý sa šíri prostredníctvom komárov rodu Aedes aegypti. Túto teóriu odôvodňujú prípadom, kedy pitva jedného mŕtveho dieťaťa s mikrocefáliou ukázala, že dieťa malo vírus Zika. Vírus bol tiež nájdený v plodovej vode dvoch matiek, ktorých deti sa taktiež narodili s mikrocefáliou.
Za zmienku však stojí tiež skutočnosť, že vírus Zika nie je novým vírusom, a koluje v oblasti Južnej Ameriky už desaťročia. Zatiaľ vedci, ktorí šíria teóriu, že za postihnutím detí stojí tento vírus, nevysvetlili, prečo práve teraz by mal spôsobovať postihnutie mikrocefáliou a v tak vysokej miere…
Zatiaľ nikto oficiálne ani nevyslovil možnosť, že príčinou masového výskytu mikrocefálie by mohla byť spojitosť s vakcínou TDAP, ktorou museli byť zaočkované všetky tehotné ženy približne pred 10 mesiacmi. Vláda zatiaľ predpokladá, že príčinou je vírus.
Ďalšou zarážajúcou skutočnosťou však je, že farmaceutické spoločnosti netestovali bezpečnosť a účinnosť vakcíny TDAP určenej pre tehotné ženy pred tým, než dostali licenciu a nejestvujú takmer žiadne záznamy o zápalových alebo iných biologických reakciách na túto vakcínu, ktoré by mohli ovplyvniť tehotenstvo a nenarodené deti.
Podľa FDA (Food and Drug Administration USA) teda nebolo vykonané dostatočné testovanie tejto vakcíny na ľuďoch, aby sa preukázala bezpečnosť vakcíny pre tehotné ženy a nie je známe, či vakcíny spôsobujú poškodenie plodu alebo reprodukčnej schopnosti. Výrobcovia TDAP vakcíny prehlasujú, že štúdie o jej toxicite a vplyve na plodnosť sú neadekvátne a varujú, že “TDAP by mala byť tehotným ženám podaná len v prípade, keď je to nutné.”
Očkovanie proti čiernemu kašľu má v USA najčastejšie finančne kompenzované nežiaduce účinky. V Brazílii proti nemu navyše očkovali tehotné ženy “nepredpisovo”
Zdravotné postihnutia alebo smrť po očkovaní vakcínou proti čiernemu kašľu sú pritom v USA najčastejšie potvrdené a finančne kompenzované prípady prostredníctvom Kompenzačného programu Vaccine Injury Compensation Program – VICP, ktorý zabezpečuje kompenzácie po nežiaducich účinkoch očkovania (choroba alebo smrť po očkovaní proti chrípke sú na druhom mieste, čo sa týka uznaných kompenzácií).
FDA licencovalo TDAP vakcíny, pričom tie mali byť podávané ako jednorázová dóza proti čiernemu kašľu jedincom nad 10-11 rokov. Odporúčania ministerstva, v ktorých lekári majú podať vakcínu každej tehotnej žene počas každého tehotenstva – bez ohľadu na to, či už táto žena bola niekedy očkovaná alebo nie – neboli podľa predpisov.
Navyše, publikovaná štúdia v roku 2013 skúmala správy amerického programu (Vaccine Adverse Events Reporting System – VAERS) ako aj európskeho programu (European vaccine reaction reporting system), ktoré skúmajú nežiaduce účinky očkovania a tie hlásili akútne rozšírenie zápalu mozgových blán. Zistili, že vakcína proti čiernemu kašľu, ktorej súčasťou bolo aj očkovanie proti tetanu a záškrtu, bola najčastejšie spojená s mozgovým zápalom detí v období od narodenia do 5 rokov.
Počet prípadov novorodencekej mikrocefálie v Brazílii dosiahol v polovici januára 2016 až 3.530 (až o 1000 viac než ich bolo v decembri 2015), pričom za celý rok 2014, teda pred očkovaním, ich bolo menej než 150.
Väčšina prípadov tohto postihnutia bola hlásená z chudobnejšej oblasti severovýchodu, no na vzostupe sú prípady postihnutia aj v Rio de Janeiro a iných veľkých mestách. Šírenie domnienky, že mikrocefáliu spôsobil vírus Zika, ktorý sa šíri prostredníctvom komárov, spôsobilo, že ľudia takmer vykúpili spreje a iné prostriedky odpudzujúce komárov. Predstavitelia Úradu pre verejné zdravie sa medzitým nechali počuť, aby tehotné ženy radšej ostávali doma a striekali sa týmito prostriedkami (ktoré mimochodom obsahujú ďalšie potenciálne nebezpečné látky pre nenarodené deti).
Niektoré užitočné zdroje:
Tdap Vaccinations for All Pregnant Women in Brazil Mandated in Late 2014
Jumping the Gun on the Zika-Microcephaly Connection