Reportáž začína v najznámejšej parížskej no-go zóne, Seine-Saint-Denis. Dve dobrovoľníčky z hnutia Brigade de Meres, ktoré sa snaží bojovať s nerovnoprávnym postavením žien na daných územiach, natočili na skrytú kameru, v akej situácii sa ocitne žena, pokiaľ sa odváži vkročiť do kaviarne alebo baru. Už pri bežnom pohľade na ulice predmestia udrie do očí, že na letných terasách a v kaviarniach neuvidíte jedinú ženu. Keď uvedené ženy vkročili do baru, okamžite sa ich majiteľ opýtal, čo tam robia a či niekoho hľadajú. Ženám bolo dôrazne doporučené, aby počkali vonku, pokiaľ niekoho hľadajú a že ženám nie vstup povolený. Na otázku jednej zo žien, čo by robil v situácii, keby si chcel zájsť na kávu so svojou sesternicou, manželkou alebo priateľkou, dostala odpoveď, že jeho „ sesternica zostáva doma.“
Ženy protestovali, že sa nachádzajú na území Francúzska, ale prítomní muži sa im vysmiali, že sa nachádzajú v „93-ke“, t.j. v Seine-Saint-Denis, čím prakticky potvrdil, že ide o enklávu, kde neplatia bežné pravidlá.
Ženy po odchode z baru dodávajú, že by pochopili, keby sa takéto pravidlá uplatňovali v Saudskej Arábii, ale nepochopiteľné je, že štát toleruje vytvorenie takýchto enkláv vo Francúzsku.
Reportáž musela byť niekoľkokrát prerušená, kedže ženy čelili zastrašovaniu a hádzaniu kameňov na kameru.
Reportáž pokračovala natáčaním na predmestí Lyonu, kde mladá mamička, učiteľka v materskej škôlke vysvetľuje, že sa snaží obliekať čo najnenápadnejšie, neforemne a nepoužíva žiadny make-up. Na otázku, prečo to robí odpovedá, že sa snaží „vymazať” pretože má strach.
Vo verejných priestoroch tohto predmestia sotva nájdete ženu, ale miestne ženy sa nechcú zmieriť s tým, že sú nežiaduce na uliciach, ktoré kedysi boli ich štvrťou, ale teraz sa tam uplatňujú pravidlá radikálneho islamu. Ženy pravidelne organizujú „pochody“ a snažia sa získať svoje stratené pozície. Akonáhle sa ženy posadili v kaviarni, prítomní muži na protest opustili miesto.
Dlho sa vo Francúzsku o tom, že štát stratil kontrolu nad časťami svojho územia vôbec verejne nediskutovalo, teraz už však nie je možné pred problémom zatvárať oči.
„Na našom území sa nachádzajú oblasti, kde ženy nie sú akceptované,“ pripúšťa oficiálne Pascale Boistardová, štátna tajomníčka pre práva žien.
Video z reportáže si môžete pozrieť tu:
Katarína Hanzlíková