Rozhovor s Richardom Sulíkom pre Deutsche Welle: „Merkelová svojvoľne pozastavila Dublin a Schengen“

❚❚

Berlín, 7. februára 2016 (HSP/Foto: YouTube)

 

Migranti okupujú Európu a väčšina našich, hlavne západných politikov, dokáže iba vystrašene a neisto pokrčiť plecami a poznamenať, že sa s tým nedá nič robiť. V ostatnom čase však mnohé krajiny začínajú zamedzovať prílevu utečencov

Sulik pre Deutche Welle

.

Slovenský europoslanec Richard Sulík je jedným z tých, ktorí vyzývajú nemaznať sa s migrantmi a ich drvivú väčšinu poslať späť. Tým vlastne vyjadruje aj postoj väčšiny obyvateľov Európskej únie. Pre nemeckú stanicu Deutsche Welle poskytol rozhovor k otázke utečeneckej politiky Nemecka a možných riešení krízy.

Richard Sulík kritizoval v prvom rade Merkelovej pozvanie všetkých utečencov, ako aj to, že kancelárka svojvoľne pozastavila dohody Dublin a Schengen. Celoeurópska politika na ochranu hraníc podľa jeho slov nefungovala. Tvrdí, že hranice je možné chrániť zvonka napríklad dohodou uzavretím slovinskej hranice dohodou medzi Slovinskom, Rakúskom a Nemeckom. Poukazuje na to, že kvôli odhadovanému počtu na tento rok, a to 1-3 miliónov utečencov je potrebné utesniť hranice čo najskôr.

.

Je presvedčený, že je nevyhnutné zriadenie vonkajších táborov, tzv. hotspotov, mimo EÚ, v Turecku, Libanone a v severnej Afrike. Tu sa bude žiadať o azyl a počkať až do chvíle, kým nebude o žiadosti rozhodnuté. Našim čitateľom ponúkame prepis rozhovoru pre nemeckú stanicu Deutsche Welle a postoje slovenského europoslanca Richarda Sulíka na margo utečeneckej politiky Nemecka.

 

Moderátor:
Podpora nemeckej kancelárky klesá a ani naprieč Európou nie je práve veľká. Z Bruselu sa s nami spája Richard Sulík, poslanec Európskeho parlamentu, povolaním ekonóm a v rokoch 2010 až 2012 predseda slovenského parlamentu. Dobrý deň, pán Sulík! Aj Vy sa pozeráte na utečeneckú politiku Nemecka skepticky. Čo na nej kritizujete?

Sulík:
Kritizujem to, že do Nemecka boli pozvaní všetci utečenci. A zároveň to, že pani Merkelová svojvoľne pozastavila Dublin a Schengen.

Moderátor:
Hovorili ste, že Nemecku vládnu padavky. Stojíte si za tým?

.

Sulík:
Tak štát v prvom rade musí byť schopný strážiť svoje hranice. Keď šéf vlády povie, že hranice strážiť nevie, tak tam nemá čo robiť. Hranica sa musí dať strážiť. Jedinou otázkou je, ktorá hranica. Nemusí to byť nevyhnutne nemecko-rakúska hranica, ale môže to byť napríklad aj macedónsko-grécka hranica.

Moderátor:
Čiže by to vlastne podľa Vás mala byť vonkajšia hranica EÚ. Ako sa zdá, to ale veľmi dobre nefunguje.

Sulík:
No práve. A keďže to nefunguje, musia konať jednotlivé členské štáty. Predpokladám, že nastane reťazová reakcia: keď uzavrie hranicu Nemecko, uzavrie ju aj Rakúsko a potom aj Slovinsko. V tom prípade by sa rovno mohla hranica uzavrieť iba v Slovinsku, teda pokiaľ by sa tieto tri krajiny dohodli. Čiže nie je nevyhnutne potrebné celoeurópske riešenie. Také tu už bolo, či už sa volalo Schengen alebo Dublin. Ale to bolo, ako som práve povedal, pozastavené pani Merkelovou.

Moderátor:
Ale nemali by sme sa všetkými silami snažiť nájsť celoeurópsku politiku na ochranu vonkajších hraníc EÚ? Takú tečeneckú politiku, na ktorej by sa museli zúčastniť všetky štáty – aj v mene súdržnosti Európy?

Sulík:
Už sme predsa mali celoeurópsku politiku – tá sa volala Schengen a Dublin. Veď táto nefungovala. Čiže teraz musíme každopádne konať, lebo tento rok by znova mal prísť milión utečencov, pričom EÚ dokonca hovorí o 3 miliónoch. To nemôže zvládnuť ani Nemecko ani Európa.

.

Moderátor:
Títo ľudia ale už stoja pred hranicami alebo sú na ceste. Aké sú Vaše návrhy z praktického hľadiska?

Sulík:
Tak v prvom rade konečne skutočne utesniť hranice a v druhom rade musíme zriadiť vonkajšie tábory – takzvané “hotspoty” – mimo hraníc EÚ. V Turecku, Libanone a v severnej Afrike – tam majú podať žiadosť o azyl. A tam majú počkať, až kým o ich azylovom konaní nebude rozhodnuté.

Moderátor:
Pán Sulík, ešte jedna otázka: mohla by sa kvôli tejto otázke Európa rozpadnúť?

Sulík:
To je teraz druhoradé. Najdôležitejšie je zastaviť tento nával utečencov a treba v tejto otázke konať. Keď bude tento problém vyriešený, čiže keď zabránime tomu, aby prišiel ďalší milión ľudí, tak potom sa budeme môcť znovu baviť o Európe. Tak rýchlo sa zase Európa nerozpadne.

 

Video si môžete pozrieť tu:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

16:05

Nálada holandských spotrebiteľov sa tento mesiac zhoršila, pričom dosiahla najnižšiu úroveň za deväť mesiacov. Navyše sa výrazne vzdialila od dlhodobého priemeru. Štvrtkové údaje holandského štatistického úradu zverejnil portál RTTNews.

16:01

EÚ musí počkať na prvé kroky novej administratívy USA v obchodnej politike a potom prijímať opatrenia. Uviedol vo štvrtok v Bruseli štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vladimír Šimoňák po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci, segment obchod.

16:01

Daňové príjmy Nemecka sa v októbri zvýšili medziročne o takmer desatinu na približne 61 miliárd eur. Uviedlo to vo štvrtok nemecké ministerstvo financií, ktorého správu zverejnila agentúra Reuters.

16:01

Bitcoin vo štvrtok opäť dosiahol nový rekord, keď prvýkrát v histórii prekonal hranicu 98.000 USD. Najznámejšia digitálna mena od prezidentských volieb v USA 5. novembra prudko vzrástla. Len za dva týždne stúpla o viac ako 40 % a takmer denne dosahuje nové maximá, keďže investori stavili na priateľskejší prístup regulačných úradov v USA ku kryptomenám pod vedením novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

15:45

Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo štvrtok vyhlásil, že odmieta rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC). Súd vydal zatýkacie rozkazy pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa.

15:35

Palestínske hnutie Hamas privítalo štvrtkové rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý vydal medzinárodné zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. ICC však vydal zatykač aj na vodcu ozbrojeného krídla Hamasu Muhammada Dajfa.

Joav Galant
Na snímke izraelský minister obrany Joav Galant
15:32

Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik by nemal byť podmienčne prepustený z väzenia. Nedištancoval sa od svojich radikálnych politických názorov a v kombinácii s jeho narcistickými a antisociálnymi osobnostnými črtami stále existuje veľké riziko, že spácha nové teroristické činy. Počas záverečného dňa súdneho pojednávania vo väznici Ringerike to podľa nórskej agentúry NTB povedala prokurátorka Hulda Olsen Karlsdóttir.

15:32

Litovský parlament schválil vo štvrtok nomináciu Gintautasa Paluckasa za budúceho premiéra tejto členskej krajiny EÚ aj NATO.

Gintautas Paluckas
Na snímke novozvolený litovský premiér Gintautas Paluckas
15:31

Spustenie novej výzvy v hodnote viac ako osem miliónov eur podporí sociálne podnikanie a sociálnu ekonomiku v regiónoch Slovenska. Výzva je určená pre vyššie územné celky, prípadne nimi zriadené inštitúcie a strešné organizácie sociálnej ekonomiky, s cieľom naďalej podporovať sociálne integračné podniky a prispievať k ich spolupráci medzi sebou, ako aj navonok prostredníctvom samosprávy. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, ktorých spoločným záujmom je rozšíriť daný sektor ekonomiky.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali