Richard Sulík: “Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ nie je vôbec nereálne”

❚❚

Štrasburg 14. mája 2016 (HSP/Foto:YouTube)

 

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ je jednou z top tém posledných dní. Dôvodom je blížiace sa referendum, v ktorom Briti rozhodnú, či v EÚ zostanú alebo nie. To sa uskutoční už 23. júna

Hoci britský premiér vyjednal požadované podmienky, aby k vystúpeniu Veľkej Británie nedošlo, nálady sa rôznia. Briti sa totiž vyznačujú pomerne vysokou mierou euroskepticizmu. Nečudo, keď členstvo v EÚ nie je pre Veľkú Britániu až také výhodné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Predseda strany SaS a europoslanec za ECR Richard Sulík si preto myslí, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ vôbec nie je nereálne. O dôvodoch, prečo je tomu tak, hovorí v jeho videokomentári na tému vystúpenie Veľkej Británie z EÚ.

.
Na snímke predseda strany SaS a europoslanec za ECR Richard Sulík
Na snímke predseda strany SaS a europoslanec za ECR Richard Sulík

 Videokomentár Richarda Sulíka: Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ nie je nereálne

Richard Sulík: O šesť týždňov budú Briti rozhodovať o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. Tie šance sú skutočne 50 na 50. Nikto to nevie nejako presnejšie povedať. Dokonca, čo je veľmi zaujímavé, tak poslanci z vládnej strany Davida Camerona, ktorí sú moji kolegovia tu v Európskom parlamente v skupine ECR, sú tiež rozčesnutí. Časť z nich bude hlasovať za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ, časť z nich bude hlasovať za zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii.

.

 

Štyri dôvody, prečo by Slovensko z Európskej únie nevystúpilo

Keď sa tak ale nad tým zamýšľam, že čo môžu byť hlavné dôvody pre rozhodnutie, tak vidím štyri. A skúsme si najprv predstaviť, že Slovensko by malo vystúpiť z EÚ. Takže tieto štyri dôvody, prečo by Slovensko zrejme nevystúpilo z Európskej únie, sú:

  • európske peniaze
  • Schengen
  • spoločná mena euro
  • spoločný trh, to znamená, že na slovenské výrobky sa neuplatňuje clo.

Kvôli týmto štyrom faktorom by referendum o vystúpení z EÚ napríklad na Slovensku alebo aj v iných krajinách, nebolo úspešné.

 

.

Dôvody na vystúpenie Veľkej Británie z EÚ

Pozrime sa ale teraz z pohľadu občana Veľkej Británie, aké sú dôvody na vystúpenie Veľkej Británie z EÚ.

  1. Európske peniaze – Británia nič z Európy nedostala, naopak, platí. Za celú históriu Európskej únie sú len dve krajiny, ktoré vždy platili do Európskej únie, teda boli netto platcami. To je Nemecko a Veľká Británia. Ak teda Veľká Británia vystúpi z EÚ, tak nepríde o peniaze, ale naopak, začne šetriť. A nie málo, to sú miliardy eur ročne.
  2. Schengen – voľný pohyb osôb po Európskej únii. No ale toto Británia nechcela a nemá to ani dnes. Británia nechcela a nechce ísť do schengenského priestoru, čiže ak by Briti vystúpili z EÚ, tu tiež o nič neprídu.
  3. Eurozóna – spoločná mena. Práve Británia, ešte spolu s Dánskom, majú trvalú výnimku (tzv. opt-out), ktorý im zabezpečuje, že nemusia vstúpiť. Briti sú hrdí na svoju britskú libru, oni nechcú Euro. Čiže aj tretia výhoda pre nich je úplne nulitná.
  4. Spoločný trh – a na tomto sa bude vystúpenie Veľkej Británie z EÚ lámať. Mňa práve prekvapuje, ako málo sa diskutuje o tom, či si dokáže Veľká Británia po vystúpení z EÚ zachovať tú možnosť, že do Európskej únie budú exportovať bez ciel. Toto je to, čo naozaj potrebuje.

 

Dve možnosti, či sa vystúpenie Veľkej Británie z EÚ oplatí

No, tu sú dve možnosti:

.
  • Môžu uzavrieť dohodu o voľnom obchode, takú akú Európska Únia uzavrela s Kanadou a teraz s Amerikou, možno že v budúcnosti s Novým Zélandom.
  • Alebo druhá možnosť je, že Veľká Británia ostane členom tzv. Európskeho hospodárskeho priestoru, ako sú krajiny napríklad Nórsko alebo Švajčiarsko a tak ďalej. Toto je tá kruciálna, teda podstatná podmienka, respektíve otázka, či sa vystúpenie Veľkej Británie z EÚ oplatí alebo neoplatí.

O tomto sa prekvapivo málo diskutuje, ale na tom sa bude vystúpenie Veľkej Británie z EÚ lámať. No keď sa celkovo na to pozerám, tak po prvé, Británia je veľká a silná a má najväčšie finančné centrum na svete v Londýne. A preto si myslím, že si dokážu vydobyť nejakú dohodu, či už teda dohodu o voľnom obchode, alebo zachovať si členstvo v EHP a tie ďalšie dôvody, ktoré by malo napríklad Slovensko, Británia nemá. A preto si myslím, hoci sa môžem mýliť, že to vystúpenie Veľkej Británie z EÚ vôbec nie je také nereálne.

Video si môžete pozrieť tu:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

16:07

Pakistan v piatok hlásil ďalšie dva prípady detskej obrny, ich počet sa tak za tento rok zvýšil na 52. Krajina sa proti šíreniu tejto choroby snaží bojovať v období prudkého nárastu násilia.

15:24

Nemecká spoločnosť Bosch, dodávateľ komponentov pre automobilový priemysel, v piatok oznámila, že plánuje zrušiť až 5550 pracovných miest. To je ďalšia známka problémov v automobilovom sektore v Nemecku, ktorý zápasí s konkurenciou lacnejších čínskych rivalov a slabým dopytom.

15:24

Vyššie clá na čínsky export do USA len zdvihnú ceny, ktoré platia americkí spotrebitelia, zatiaľ čo Číne sa podarí prečkať vplyv takýchto “vonkajších šokov”. Vyhlásil to v piatok v Pekingu vysoký predstaviteľ ministerstva obchodu Wang Šou-wen.

15:22

Rumunský premiér Marcel Ciolacu v piatok rokoval s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom, ktorému sa poďakoval za podporu Maďarska v procese vstupu Rumunska do schengenského priestoru. Podľa agentúry MTI Ciolacu zdôraznil ekonomický význam ukončenia hraničných kontrol.

15:19

Britská polícia v piatok vykonala kontrolovanú explóziu “podozrivého balíka”, ktorý sa našiel v blízkosti veľvyslanectva Spojených štátov v Londýne. Londýnska metropolitná polícia odpálila balík vo štvrti Nine Elms na juhu britského hlavného mesta. “Vyšetrovanie stále prebieha a kordóny zatiaľ zostanú na mieste,” uviedla polícia prostredníctvom sociálnej siete X.

podozrivý balík ambasáda
Na snímke budova amerického veľvyslanectva v Londýne, kde policajti vykonali “kontrolovaný výbuch” po nahlásení podozrivého balíčka, v piatok 22. novembra 2024
15:17

Bulharsko a Rumunsko vynaložili značné úsilie na to, aby sa stali plnohodnotnými členmi schengenského priestoru. Konštatoval to v piatok v Budapešti maďarský minister vnútra Sándor Pintér po rokovaní s rezortnými partnermi z oboch dotknutých krajín a Rakúska, ako aj s eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou.

14:48

Rusko sa pripravuje na zrušenie zákazu vývozu benzínu. Potrebné dokumenty budú pripravené v blízkej budúcnosti. Povedal to v piatok novinárom podpredseda vlády Alexander Novak.

14:48

Portrét od barokového maliara Caravaggia, ktorý sa až do svojho objavenia pred vyše 60 rokmi nachádzal v súkromnej zbierke, vôbec prvýkrát vystavia pre verejnosť v múzeu v talianskej metropole Rím.

14:47

Tretie kolo rokovaní medzi vedením nemeckého automobilového gigantu Volkswagen (VW) a zástupcami zamestnancov sa vo štvrtok (21. 11.) skončilo bez výsledku. Oznámil to predstaviteľ odborov Thorsten Gröger.

14:46

Rast slovenskej ekonomiky by mal v tomto roku zrýchliť na 2,1 % z minuloročných 1,4 %. Vyplýva to z aktuálnych predikcií analytikov vybraných bánk, ktoré každý mesiac zverejňuje Národná banka Slovenska (NBS). Mierne tak zhoršili svoj predchádzajúci odhad, v októbri očakávali hospodársky rast SR na úrovni 2,3 %.

14:46

Žiadatelia o tzv. zelenú naftu už majú štátnu pomoc v hodnote viac ako 32 miliónov eur na svojich účtoch. Informovala o tom Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Záujem o štátnu pomoc v tejto výzve rastie podľa agentúry každým rokom a aj preto bola alokovaná suma navýšená o vyše 300.000 eur.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali