Zaporožje, Charkov, Odesa, Moskva, 30. novembra 2016 (HSP/Foto: YouTube)
Na Ukrajine a v Rusku na sociálnych sieťach, ba dokonca aj v médiách sa začína hovoriť o novej revolúcii, pričom nejde o revolúciu v prvej alebo druhej krajine, ale zároveň v oboch štátoch. Táto revolúcia sa však radikálne odlišuje od Majdanu…
Táto ojedinelá revolúcia, ktorá nemá obdobu vo svete, sa začala 13. novembra v ukrajinskom meste Zaporožje a potom sa rozšírila nielen na viaceré ukrajinské, ale aj na ruské mestá. Nekoná sa na Majdane a iných námestiach, ale absolútne netradične na… železničných staniciach. Nie, ľudia neblokujú vlaky, nedemolujú vagóny a nehádžu molotové koktaily na príslušníkov železničnej polície. Všetko je v tomto prípade pre revolučnú situáciu neobvyklé – je to presný opak Majdanu. Ľudia sa tam nebijú a nestrieľajú, ale… spievajú a tancujú.
Ale ani to ešte nie je všetko. Ukrajinci spievajú ruské ľudové a populárne pesničky a Rusi spievajú ukrajinské ľudovky a populárne pesničky. Títo „revolucionári“ pripomínajú, že Rusi a Ukrajinci majú spoločnú minulosť, sú to dva bratské národy a vyzývajú k zmiereniu a obnoveniu dobrých vzťahov medzi dvoma krajinami.
Prvý podobný, ako sa to dnes hovorí, flashmob sa uskutočnil 13. novembra na železničnej stanici v ukrajinskom meste Zaporožje. Takmer stovka prevažne mladých ľudí zaspievala pesničku z populárneho ruského /sovietskeho/ filmu Jar na Zarečnej ulici z r. 1956. Túto pesničku venovali závodu Zaporožstal, ktorý o 3 dni oslavoval 83. výročie svojho vzniku. Pesničku zanôtili študenti zaporožskej hudobnej školy Majborody a mnohí cestujúci sa k nim ochotne pripojili.
Video z tejto akcie spôsobilo doslova výbuch na ukrajinskom internete. V období divokej rusofóbie, „dekomunizácie“, derusifikácie a iných „de…“, keď vedenie štátu susednú krajinu označujú za nepriateľa a agresora, ľudia spievali populárnu ruskú sovietsku pesničku – a v ruštine. Samozrejme, radikálne naladení Ukrajinci odsúdili podobnú akciu, avšak veľká väčšina obyvateľov Ukrajiny ju privítala, pretože väčšina Ukrajincov predsa chce obnoviť dobré vzťahy s Rusmi. Na ruskom internete, samozrejme, tiež sa našli negatívne reakcie, ale bolo ich veľmi málo. Ostatní Rusi tiež v dobrom pochopili túto akciu a vrelo ju podporili.
A revolúcia sa začala šíriť rýchlejšie ako Majdan. O pár dní cestujúci na železničnej stanici v ukrajinskom Charkove tiež zaspievali populárnu ruskú sovietsku pesničku Starý javor, v Odese takmer stovka mladých a starších ľudí spievali populárnu sovietsku pesničku z čias druhej svetovej vojny, ktorú na Slovensku dobre poznáme v podaní Alexandrovcov – Smugľanka – moldavanka. Podobné akcie sa uskutočnili na viacerých železničných staniciach na Ukrajine a už sa konajú aj v Rusku.
Prvá podobná akcia v Rusku sa konala v Moskve a symbolicky na Kyjevskej železničnej stanici v nedeľu 28. novembra. Zorganizovali ju študenti moskovských hudobných škôl, ku ktorým sa pripojilo niekoľko desiatok cestujúcich. Spievali ukrajinskú ľudovú pesničku Rozpriahajte, chlopci, koni. Väčšina sa dokonca pustila do tancu. Pre média organizátori moskovskej akcie povedali, že zorganizovali ju „na oplátku“ Ukrajincom – priateľským gestom odpovedali na podobné gesto z ukrajinskej strany. Prízvukovali, že zorganizujú viacero podobných akcií vo mnohých ruských mestách a budú propagovať priateľské vzťahy so susednou krajinou a jej obyvateľmi.
Samozrejme, niektorí ukrajinskí „experti“ a média v týchto akciách zasa zbadali bezcitnú a hrôzostrašnú „ruku Moskvy“ a tvrdia, že tieto akcie organizuje a platí Moskva. Drvivá väčšina obyvateľov Ukrajiny a Ruska však, nakoľko sa to dá posúdiť podľa ohlasov na sociálnych sieťach, podobné akcie a obnovenie dobrých vzťahov medzi dvoma krajinami podporuje. Videá z podobných akcií v priebehu 2 týždňov si pozrelo viac ako 2 milióny divákov.
Eugen Rusnák
Videá si môžete vidieť tu:
Ruská pesnička v Zaporožje :
Ruská pesnička v Charkove:
Ruská pesnička v Odese:
Ukrajinská pesnička v Moskve: