Tejto problematike sa začali venovať mnohé maďarské médiá po tom, čo sa zistilo, že takmer polovica občanov Ukrajiny, ktorá požiadala o maďarské občianstvo, ho získala podvodom. V ostatných mesiacoch teda v Budapešti odštartovali rozsiahle kontroly prípadov udelenia maďarského občianstva, preverujú sa dokumenty predložené žiadateľmi o občianstvo.
Okrem toho otvorili aj “univerzitu maďarčiny” – okrem prísnej kontroly dokladov teda preverujú aj to, ako ľudia, ktorí s maďarským pasom prichádzajú z Ukrajiny, ovládajú maďarčinu. Prečo preverujú práve tých, ktorí majú maďarský pas? Pretože zistili viac prípadov, keď si Ukrajinci získali maďarské občianstvo podvodom, majú maďarské pasy, avšak vôbec nemajú maďarský pôvod a neovládajú maďarčinu. Maďarské orgány začali “vychytávať podobných falošných Maďarov” a odoberať im občianstvo. V ostatnom období takto zbavili občianstva viac ako 10 Ukrajincov.
Čo nasleduje po tom, čo majiteľ maďarského pasu pri vstupe na územie Maďarska z Ukrajiny nezloží “štátnu skúšku z maďarčiny”? Pohraničná služba pripraví príslušný dokument, ktorý postúpi maďarským kompetentným orgánom a tie začnú preverovať, akým spôsobom dotyčný nadobudol maďarské občianstvo. Ak sa zistí, že ho nadobudol podvodom a nemá maďarskú národnosť, tak mu občianstvo “zrušia”. Podobné prípady v ostatnom období spomínajú novinári ukrajinského portálu Mukachevo.net a maďarského portálu HVG.hu.
Novinári poukazujú aj na to, že šikovní Ukrajinci už našli východisko, ako sa vyhnúť tejto netradičnej “skúške z maďarčiny” na hranici. Keď cestujú z Ukrajiny do Maďarska a naspäť, tak neprechádzajú cez maďarsko-ukrajinskú hranicu, ale robia menšiu okľuku a do Európskej únie a von sa dostávajú cez slovenskú hranicu. Tam, samozrejme, žiadne “skúšky z maďarčiny” nepraktizujú.
V Budapešti začali oveľa prísnejšie kontrolovať doklady, ktoré predkladajú žiadatelia o maďarské občianstvo. Ukrajinské a maďarské médiá svorne prízvukujú, že získať maďarské občianstvo, povedzme, v roku 2011 bolo oveľa, oveľa ľahšie ako v súčasnosti. Samozrejme, kompetentné orgány nezaujíma iba znalosť maďarčiny, ale aj pravosť dokladov, ktoré predkladajú žiadatelia o občianstvo.
V dokladoch nachádzajú rôzne “chyby”: nepresné alebo falošné údaje, sfalšované fotografie, podozrivo vyrobené fotokópie a pod. Zaregistrovali aj viac prípadov, keď testy na znalosť maďarčiny absolvoval úplne iný človek – takto “nahradil” žiadateľa o občianstvo, ktorý, samozrejme, neovládal maďarčinu. Niektorí žiadatelia po získaní maďarského občianstva a z obáv o následné odhalenie a zbavenie tohto občianstva sa rýchlo “pomaďarčili” – zmenili si meno a priezvisko.
Ukrajinské a maďarské médiá prízvukujú, že sa na podobné falošné operácie neodhodlávajú obyvatelia Podkarpatskej Rusi, ktorí majú maďarský pôvod, doklady a ovládajú maďarčinu, ale väčšinou to robia obyvatelia iných regiónov Ukrajiny, ktorí sa za každú cenu snažia emigrovať do EÚ – a možnosť získania maďarského občianstva je tá najlepšia a najjednoduchšia cesta.
Novinári poukazujú na to, že systém výroby falošných dokladov na Ukrajine funguje ako švajčiarske hodinky a za peniaze si môžete kúpiť alebo dať vyrobiť rôzne dokumenty. Uvádzajú, že dosť často falošné potvrdenia vyhotovujú v Štátnom archíve Zakarpatskej oblasti. Na základe týchto falošných potvrdení sa potom vystavujú úradné doklady a záujemca môže pokojne žiadať o občianstvo. Samozrejme, na niektorých úradoch sa za “poplatok“ dajú vyhotoviť aj celkom falošné doklady. Médiá uvádzajú, že napríklad vyhotovenie falošného rodného listu stojí zákazníka v prepočte 100 – 200 eur.
Keď sa zistilo, že mnohé falošné doklady, pochopiteľne, za “poplatok” vystavujú viaceré samosprávne orgány v Maďarsku, v roku 2013 im podobnú kompetenciu zrušili. Biznis však pokračuje. Maďarské médiá uvádzajú, že sprostredkovatelia, ktorí “pomáhajú” záujemcom pri získaní maďarského občianstva, majú kontakty na najvyššej úrovni, napríklad aj na riaditeľstve Migračného úradu v Budapešti. Keďže sa práca sprostredkovateľov značne skomplikovala, za svoje služby žiadajú vyšší “poplatok”. Kým prednedávnom podobná služba stala niekoľko tisíc eur, v súčasnosti sa znásobila a dosahuje výšku cca 15 tisíc eur.
Podľa oficiálnych maďarských zdrojov, v ostatnom období maďarské občianstvo získalo 94 tisíc občanov Ukrajiny – obyvateľov Podkarpatskej Rusi.
Eugen Rusnák