Damask 24. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-SANA)
Na ruskom serveri Pravda.ru vyšiel včera článok o politickej podpore legitímneho sýrskeho prezidenta Bašára Asada zo strany veľkých ázijských štátov, konkrétne Indie a Číny
Včera ukončil svoju návštevu Sýrie minister zahraničných vecí Indie Mobashar Dzjavan Akbar, ktorý rokoval s legitímnym prezidentom Sýrie Basharom Asadom. Rozhovor sa týkal spoločného boja Indie a Sýrie proti teroristom i vstupe Indie a indického kapitálu do budovania vojnou poškodených sýrskych miest a sýrskeho priemyslu.
Minulý týždeň sa stretli minister obrany Sýrie Fahd Dzasem al Freidz spolu s čínskym kontraadmirálom Juanom Ju Fejom. Výsledkom týchto rozhovorov bolo rozhodnutie Číny vyslať do Sýrie vojenskú pomoc.
Stretnutia vysokých čínskych a indických štátnych predstaviteľov s predstaviteľmi sýrskej vlády a s legitímnym prezidentom Bašárom Asadom okomentoval ruský analytik a expert denníka Pravda Boris Volchonskij.
Volchonskij jednodnačne potvrdil, že návšteva vrcholných predstaviteľov Číny a Indie potvrdzuje, že obe ázijské veľmoci do budúcna rátajú s legitímnym sýrskym prezidentom Bašárom Asadom. Volchovnskij poukazuje aj na stretnutie predstaviteľov Ruska, Irána a Azerbajdžanu, ktorí sa dohodli na podpore transportného koridoru Sever- Juh, vďaka ktorému sa spája Balt z Perzským zálivom. Klesá tak význam Suezského prielivu, pričom India a Čína majú nesmierny záujem na fungovaní tohto koridoru, ktorý zrýchli transport ázijského tovaru do Európy a naopak.
Podľa Volchonského má Sýria strategicky nesmierne výhodnú polohu a určite predstavuje prínos pre činnosť spomenutého koridoru. Sýria sa môže stať dôležitou súčasťou ohromného regiónu spájajúceho Blízky Východ, Kaukaz, Centrálnu Áziu, Rusko, Európu a Indiu. Indický minister zahraničných vecí Mobashar Dzjavan Akbar je ministrom, ktorý nesmierne veľa cestuje a navštevuje rôzne krajiny s cieľom rozširovania spolupráce.
“Návšteva indického ministra zahraničných vecí určite znepokojila USA a Západ, tí sa dívajú na legitímneho prezidenta Sýrie Bašára Asada ako na neprijateľnú politickú figúru, ktorá musí odísť. To že India, ktorú chcú USA a Západ vidieť medzi svojími spojencami rozširuje kontakty s Bašárom Asadom znamená pre USA a Západ nepríjemnosť” uviedol Boris Volchonskij
Volchonskij zastáva názor, že rokovania Bašára Asada s predstaviteľmi Pekingu a Dillí dokazujú, že Číňania a Indovia nepochybujú o tom, že občianska vojna v Sýrii sa skončí víťazstvom legitímneho prezidenta Bašara Asada. Tieto rokovania tiež vysielajú signál, že víťazstvo nie je ďaleko a Čína a ani India nechcú strácať zbytočne čas, takže rokovania vedú už dnes, aby sa okamžite po skončení konfliktu mohli zapojiť do obnovy zničenej Sýrie. Čína a India takisto vidia v Sýrii obrovský potenciál, ktorý im umožní v budúcnosti posilniť svoje ekonomické prepojenia na Euroázijskom kontinente.
Volchonskij odpovedal aj na otázku, či sa nemá Rusko obávať vstupu Číny a Indie do sýrskeho priestoru, v ktorom momentálne dominujú Rusko a Irán. Podľa Volchonského je samozrejmé, že každý štát má svoje vlastné záujmy, spolupráca Ruska, Číny, Iránu a Indie je však pre všetky zúčastnené strany výhodnejšia ako súperenie, alebo ako prístup USA a Západu, ktorý vychádza z nekompromisného presadzovania vlastných záujmov na úkor ostatných.