Luhansk 10. februára 2017 (HSP/Foto:DAN)
Na Donbase sa vytvorila nezávideniahodná situácia: pokračujú tvrdé boje na viacerých frontoch a ako slimák sa vlečie „chudobný“ proces výmeny zajatcov, ktorý prebieha veľmi pomaly. Kiež by to všetko bolo naopak…
Ukrajinské vedenie neprejavuje takmer žiaden záujem o návrat svojich občanov a príliš sa nezaujíma o výmenu zajatcov. Skutočne sa touto problematikou na ukrajinskej strane zaoberá iba niekoľko ľudí – bývalých vojakov a dobrovoľníkov, ktorí sú v stálom kontakte s Luhanskom a Doneckom. Tí rokujú o výmene zajatcov, pripravujú výmenné akcie, avšak Kyjev na ich požiadavky a prosby, aby v tomto procese podnikol konkrétne kroky, reaguje s neochotou a nezáujmom.
Dokonca o časť svojich občanov, bývalých vojakov a v súčasnosti zajatcov, ktorí sa nachádzajú v zajatí v Donecku a Luhansku, neprejavuje žiaden záujem a nesnaží sa ich vrátiť domov – aj napriek tomu, že ženy, deti a príbuzní týchto vojakov sa stále obracajú na kyjevské vedenie, aby urobilo všetko pre návrat týchto zajatcov domov.
S celou situáciou sa rozhodla oboznámiť šéfka špeciálnej monitorovacej misie OSN pre ľudské práva Fiona Fraserová, ktorá navštívila Luhansk a stretla sa práve s tými ukrajinskými zajatcami, ktorých Kyjev odmieta vymeniť a vrátiť ich na Ukrajinu. V Luhansku jej vysvetlili, že z tých alebo iných dôvodov Kyjev odmieta uznať týchto zajatcov za svojich bývalých vojakov, dať ich do výmenného zoznamu a postarať sa o to, aby sa vrátili do vlasti.
Pre luhanské médiá o tejto návšteve vedúcej misie OSN podrobne porozprávala zástupkyňa Luhanskej ľudovej republiky v pracovnej skupine pre humanitárne otázky medzinárodnej Kontaktnej skupiny a vedúca pracovnej skupiny LĽR pre výmenu zajatcov Oľga Kobcevová. Informovala o tom, že predtým na túto tému Fiona Fraserová debatovala s predstaviteľmi Luhanskej republiky v Minsku počas zasadnutia Kontaktnej skupiny.
„Fiona Fraserová sa rozprávala s ukrajinskými zajatcami, ktorých Kyjev odmieta dať do výmenného zoznamu. Veríme, že všetci títo muži jasne vysvetlili pani Fraserovej, ako sa dostali do ukrajinskej armády, kde bojovali, ako padli do zajatia a že chcú sa vrátiť domov – na Ukrajinu. Taktiež dúfame, že za pomoci Fiony Fraserovej sa podarí vrátiť týchto zajatcov na Ukrajinu. Kyjev nás nepočúva – možno počúvne aspoň pani Fraserovú? Aj my máme záujem, aby títo bývalí vojaci ukrajinskej armády sa dostali na slobodu a vrátili sa domov. Bohužiaľ, situácia je taká, že my to chceme viac, ako Kyjev,“ podčiarkla Kobcevová.
Fiona Fraserová mala požiadavku, že sa porozpráva s ukrajinskými zajatcami „medzi štyrmi očami“ – bez prítomnosti zástupcov luhanského vedenia a novinárov. Toto je bolo umožnené a dlho sa rozprávala s bývalými ukrajinskými vojakmi. Po skončení tohto stretnutia odmietla odpovedať na otázky novinárov. Vysvetlila, že všetky informácie uvedie vo svojej správe pre príslušné orgány OSN. Iba poznamenala, že ukrajinskí zajatci majú slušné podmienky čo sa týka „ubytovania a stravovania“ a žiadne pripomienky nemá.
Eugen Rusnák