Vedci z Harvardského inštitútu za pomoci kmeňových buniek vyvinuli vakcínu, ktorá znižuje riziko srdcového infarktu, píše Daily Telegraph. Základom objavu tejto technológie je vplyv účinku na konkrétny gén nachádzajúci sa v ľudskej pečeni – PCSK9, narušenie tejto činnosti vedie k zvýšeniu kardiovaskulárneho systému a koncentrácie cholesterolu. Usadeniny na vnútorných stenách ciev, viedli k hrozbe vzniku infarktu.
“Naša terapia predpokladá dopad na gén” povedal jeden z vedúcich výskumu, profesor Kieran Musunuru. Experimenty boli vykonávané na myšiach. V priebehu niekoľkých dní, sa vedcom podarilo znížiť hladinu cholesterolu v krvi až o 40 percent.
“Vakcína je schopná, podľa našich prepočtov znížiť nebezpečenstvo infarktu o 30 až 90 percent” vyhlásil Musunuru. Tiež dodal, že vakcína je založená na štúdií istej formy génovej mutácie PCSK9, ktorú majú až 3 percentá populácie. Mutovaný gén udržuje nízku koncentráciu cholesterolu v krvi.
“Mechanizmus zabraňuje vzniku infarktu a bol vyvinutý samotnou prírodou – povedal profesor Harvardovej univerzity. Nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky.” Podľa odborníkov, vakcína na očkovanie proti infarktu bude pripravená k masovému použitiu do desiatich rokov.
jf