Sydney 31. augusta 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
Vedci z Univesity of New South Wales (UNSW) v Sydney zistili, že slávna 3700-ročná babylonská hlinená tabuľka je najstarším a najpresnejším dokladom trigonometrie na svete, aby podľa nej vymerali paláce, chrámy či zavlažovacie kanály na ich vybudovanie
Malá hlinená tabuľka známa ako “Plimpton 322” bola objavená na začiatku 20. storočia na mieste starovekého sumerského mesta Larsa v dnešnom južnom Iraku archeológom, akademikom, diplomatom a obchodníkom so starožitnosťami Edgardom Banksom, na základe ktorého bola vytvorená fiktívna filmová postava Indiana Jones.
Pochádza z obdobia rokov 1822 až 1762 pred Kristom a teraz sa nachádza v Knižnici unikátnych kníh a rukopisov na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. Má štyri stĺpce a 15 riadkov čísiel napísaných (vrytých) v klinopise v šesťdesiatkovej (sexagesimálnej) číselnej sústave.
“Náš výskum ukazuje, že Plimpton 322 opisuje tvary pravouhlých trojuholníkov pomocou nového typu trigonometrie založeného na pomere, nie na uhloch a kruhoch. Je to fascinujúce matematické dielo, ktoré dokazuje nepochybnú genialitu,” uvádza nová štúdia Dr. Mansfielda a docenta UNSW Normana Wildbergera publikovaná v Historia Mathematica, oficiálnom časopise Medzinárodnej komisie pre dejiny matematiky.
“Plimpton 322 bol dôležitým nástrojom, ktorý mohol byť použitý na prieskum polí alebo na vytváranie architektonických výpočtov na budovanie palácov, chrámov alebo schodových pyramíd,” hovorí Dr. Mansfield. Na základe tejto trigonometrickej tabuľky stačí poznať jeden známy pomer strán pravouhlého trojuholníka na určenie ďalších dvoch neznámych pomerov.
15 riadkov tabuľky popisuje postupnosť 15 pravouhlých trojuholníkov, ktoré sa pri sklone postupne znižujú. Ľavý okraj tabuľky je rozbitý a vedci UNSW chcú predložiť nové matematické dôkazy, že pôvodne existovalo až 6 stĺpcov a 38 riadkov.
Takže už Babylončania a nie až Gréci, používali trigonometriu pri výpočtoch trojuholníkových útvarov. Doteraz sa grécky astronóm Hipparchus, ktorý žil približne 120 rokov pred Kristom, považoval za otca trigonometrie. “Plimpton 322 predchádza Hipparcha o viac ako 1000 rokov,” hovorí Dr. Wildberger. “Otvára nové možnosti nielen pre moderný matematický výskum, ale aj pre vzdelávanie matematiky. S Plimpton 322 vidíme jednoduchšiu a presnejšiu trigonometriu, ktorá má jasné výhody oproti našej vlastnej,” poznamenal s tým, že “táto stará, ale veľmi sofistikovaná matematická kultúra nás môže ešte veľa naučiť aj v súčasnosti”.