Oxford 24. septembra 2017 (HSP/Echo24/Foto: quantumconsciousness)
Dvaja poprední svetoví vedci sa domnievajú, že našli odpoveď na otázku, ktorá trápi ľudstvo už od počiatkov. Prišli s teóriou, ktorá dokazuje, že ľudská duša je nesmrteľná a po našej smrti odchádza do vesmíru. Informácie o tom zverejnili na svojej internetovej stránke.
Americký fyzik doktor Stuart Hameroff a britský matematik sir Roger Penrose vo svojej teórii tvrdia, že mozog je biologický počítač a ľudské vedomie je program, ktorý v tomto “počítači” beží. A tento program, alebo duša, neprestáva pracovať ani po našej smrti.
Na kvantovej štúdii vedomia, ktorá tieto závery priniesla, pracujú obaja vedci od roku 1996. Podľa teórie je duša uchovávaná vo vláknitých štruktúrach mozgových buniek, ktoré sa nazývajú mikrotubuly.
Teória tiež hovorí, že akonáhle ľudia vstúpia do fázy známej ako klinická smrť, stratia mikrotubuly nachádzajúce sa v mozgu svoj kvantový stav, ale zároveň zachovajú informáciu, ktorá je v nich uložená. Inými slovami, duša nezomrie po smrti, ale vráti sa do vesmíru.
“Povedzme, že srdce prestáva biť, krv prestáva prúdiť; mikrotubuly stratia svoj kvantový stav. Kvantové informácie v rámci mikrotubul však nebudú zničené, nie je možné ich zničiť, iba sa rozšíria a rozptýlia do vesmíru ako celku. Ak je pacient resuscitovaný, oživený, vráti sa táto kvantová informácia späť do mikrotubul, načo pacient povie:, Mal som prežitok života po smrti. ‘Ak sa nepodarí pacienta oživiť a zomrie, je pravdepodobné, že táto kvantová informácia môže existovať mimo telo, možno aj nekonečne dlho ako duša,” povedal doktor Hameroff v dokumente Science Channel.
Okrem toho, že je podľa nich duša iba obyčajným programom, títo vedci tvrdia, že to, čo ľudia chápu pod pojmom vedomie, je v skutočnosti výsledkom účinkov “kvantovej gravitácie” v týchto takzvaných “mikrotubulach”. Vedci označili tento proces za “orchestrovaná objektívna redukcia” (Orch-OR).
Sir Roger Penrose je profesorom matematiky na Oxfordskom inštitúte matematiky. V roku 1988 získal spolu so Stephenom Hawkingom Wolfovu cenu za fyziku. Stuart Hameroff je profesorom na Arizonskej univerzite a najviac sa preslávil práve štúdiom vedomia.
Táto teória je predmetom skeptickej kritiky od jej prvého predstavenia pred 20 rokmi. Obaja vedci si však za ňou stoja a prinášajú nové a nové poznatky, ktoré podľa nich ich teóriu podporujú.