Súčasťou Kramekovej výzvy je aj 16-bodová inštrukcia ako organizovať akcie občianskej neposlušnosti počas demonštrácií protivníkov súdnej reformy, ktorú navrhla vládnuca strana Právo a spravodlivosť. Poľské ministerstvo zahraničia má v úmysle objasniť, či je fond „Otvorený dialóg“ financovaný z prostriedkov vyčleňovaných na činnosť nevládnych organizácií a v akom konkrétne rozsahu.
Varšava, ktorá v rámci svojej „východnej politiky“ ochotne spolufinancovala dva majdany na Ukrajine (prvý v roku 2004, druhý na prelome rokov 2013 a 2014), majdan doma nechce. V Poľsku sa už konali aj protesty poľských vlastencov, ktorí štátnu moc žiadajú, aby ukončila zasahovanie organizácií financovaných zo zahraničia do vnútorných záležitostí Poľska.
Fond „Otvorený dialóg“ patrí práve k takýmto organizáciám, pretože je prepojený na fond „Otvorená spoločnosť“ miliardára Georgea Sorosa. „Otvorený dialóg“ spolupracoval aj „Fondom medzinárodnej obrody“
(International Renaissance Foundation) s hlavným sídlom v Kyjeve. V auguste 2014 boli uverejnené dôkazy o spolupráci tohto fondu (IRF) s ministerstvom zahraničia USA počas krvavého štátneho prevratu v Kyjeve na jeseň a v zime v rokoch 2013 a 2014.
Spomínané skutočnosti ukazujú, že Poľsko želá niečo úplne opačné sebe a Ukrajine. Soros a jeho prevodové páky v podobe množstva „nevládnych organizácií“ – to je dobré pre Ukrajinu. Politická stabilita a obmedzovanie činnosti Sorosových organizácií – to je dobré pre Poľsko.
S hrubým zasahovaním Sorosových organizácií do vnútorných záležitostí svojho štátu už dlhšiu dobu veľmi aktívne bojuje aj Maďarsko. Slovenská vládna moc zatiaľ vytvára pre organizácie, ktoré sú financované zo zahraničia a plnia cudzie ciele, bavlnkové podmienky. Parlamentný návrh opozičnej Ľudovej strany Naše Slovensko urobiť v tejto veci poriadok bol zmietnutý zo stola. Ostane Slovensko poslednou stredoeurópskou kolóniou, alebo dajú občania mandát prinavrátiť mu zvrchovanosť politikom, ktorí budú presadzovať slovenské, a nie cudzie záujmy?
Vladimír Mohorita