Bratislava 7. júla (TASR) – Prezidentskí kandidáti Andrej Kiska, Peter Osuský a Radoslav Procházka amnestie odmietajú. Uprednostňujú pred nimi milosti. Pavol Hrušovský a Ján Čarnogurský v udeľovaní amnestií taký problém nevidia, treba s nimi však narábať zodpovedne.
"Nesúhlasím s inštitútom amnestie ako takým, je to monarchický prežitok, ktorý marí robotu obrovského množstva ľudí a neumožňuje zohľadniť individuálne okolnosti," priblížil pre TASR svoj postoj Procházka. Zdôraznil, že prezidentovi patrí právo individuálnej milosti. "Keď treba zmierniť tvrdosť zákona v jednotlivom prípade a ochrániť konkrétneho človeka pred neosobným systémom, ale kolektívna amnestia je proti môjmu presvedčeniu," vysvetlil.
Aj Kiska uprednostňuje pred amnestiami milosti. Udeľoval by ich napríklad umierajúcim. Osuský je na tom podobne. "Môj postoj k amnestiám ako takým je negatívny," uviedol pre TASR. Osuský totiž nie je za oslobodzovanie ľudí, ktorí spáchali trestný čin. Vie si však predstaviť oslobodenie matky, ktorá v snahe ochrániť svoje dieťa pred týraním zabila svojho muža, ktorý ho týral.
Čarnogurský pripomenul, že amnestiu môže dať prezident republiky len po dohode s ministrom spravodlivosti. Považuje to za uspokojivé riešenie. Myslí si tiež, že čas od času je vhodné amnestiu udeliť. "Napríklad na významné výročia štátu," poznamenal.
Hrušovský tvrdí, že by amnestie nikdy nezneužíval tak, ako to robil svojho času Vladimír Mečiar. "Nikdy by som nesiahol na tento inštitút, ak by som nebol presvedčený, že konám v záujme dobrej veci a v prospech všetkých občanov," povedal pre TASR Hrušovský. Mečiar udelil amnestie v prípade zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda.
Amnestia je hromadné odpustenie trestov za určité trestné činy. Na Slovensku vyhlasuje amnestiu prezident republiky. Na rozdiel od individuálne udelenej milosti sa amnestia týka buď všetkých odsúdených, alebo len niektorých skupín.