Okolo 79 % Poliakov, 70 % ľudí v Španielsku, v Holandsku a okrem Európy aj v Kanade, a 60 až 66 % vo Francúzsku, vo Veľkej Británii a v Nemecku verí, že USA sú pripravené vojensky zasiahnuť, ak by došlo ku konfliktu s Ruskom.
V priebehu rokov 2016 až 2017 sa v Kanade, Nemecku, Holandsku, Poľsku a Francúzsku zlepšila verejná mienka o NATO. Aj v ostatných členských štátoch sú sympatie k NATO naďalej celkom solídne. V USA až 78 % sympatizantov demokratov vyjadrilo podporu NATO, zatiaľ čo len 47 % republikánov. Ochotných podporiť svojich európskych spojencov v prípade možnej vojny s Ruskom je 65 % republikánov a 63 % demokratov.
No nie všetci Európania majú záujem pomôcť svojim partnerom NATO v prípade konfliktu s Ruskom. Zatiaľ čo 72 % Holanďanov a 62 % Poliakov je pripravených tak urobiť, v Kanade a vo Francúzsku len o niečo viac ako polovica opýtaných ľudí uviedla, že ich krajiny by mali obhajovať svojich spojencov proti Rusku. Vo Veľkej Británii to bolo iba 45 % respondentov a v Nemecku 40 %. Španieli rovnakými 46 % obhajujú aj oponujú myšlienke brániť spojenca proti Rusku.
Rusko ako hlavnú hrozbu považuje 70 % Američanov, niečo viac ako polovica Britov a Nemcov, 60 % Francúzov a 66 % Kanaďanov. Len 42 % občanov USA, ktorí nevidia Rusko ako hrozbu, podporujú pomoc v rámci NATO, 27 % Britov a Nemcov, 38 % Francúzov a 47 % Kanaďanov.
Táto viera zostala nezmenená počas prvého štvrťroka 2017 napriek tomu, že Trump tvrdo skritizoval fungovanie NATO ako “zastaranú” inštitúciu, no 12. apríla už pozmenil svoj postoj a chválil Alianciu ako “ochrannú hranicu medzinárodného mieru a bezpečnosti”, ktorá “porazila komunizmus a oslobodila zajaté národy východnej Európy” a jej 68-ročnú “starú misiu a štruktúru” treba aktualizovať.
Naproti tomu bývalý šéf francúzskej kontrarozviedky Yves Bonnet sa vyjadril, že NATO úmyselne prezentuje Rusko ako bezpečnostnú hrozbu, aby mala naďalej význam pre svoje fungovanie, a tvrdenia NATO o “asertivite a agresivite Moskvy sú prehnané” – viac v tomto článku.
Na začiatku mája šéf US Special Operations Command (USSOCOM) generál Raymond Thomas povedal, že špeciálne sily USA sú prítomné takmer vo všetkých európskych krajinách na hraniciach Ruska, vrátane pobaltských štátov, Poľska, Rumunska, Ukrajiny a Gruzínska.
Ako odpoveď, ruské ministerstvo obrany uviedlo, že americká armáda jednoducho nedokáže opustiť svoju “úzkoprsú” mentalitu z obdobia studenej vojny.