Tento čestný titul jej udelil americký časopis Time, no pochybujú o tom už dokonca aj v jej rodnom Nemecku. Mnohí ju síce považujú za osobnosť, ale v tom zmysle, že ženie celú Európu ku katastrofe. Iné európske osobnosti sú totiž naladené presne naopak a tvrdia, že prúd migrantov treba zastaviť a varujú pred totálnym chaosom a terorizmom.
Jedným z takýchto odporcov príjmu migrantov je aj bývalý český prezident Václav Klaus. Svoje postoje spečatil v knihe Stěhování národů s.r.o., ktorú napísal spolu s odborníkom na arabský svet a moslimov Jiřím Weiglom.
Vo svojom príhovore počas prezentácie knihy Václav Klaus podčiarkol, že jedným z dôvodov, prečo do Európy masovo prichádzajú prisťahovalci z iných kultúr a kontinentov, je existencia Schengenu. „Hranice štátov Schengenu bez ochrany spolu s nulovou kontrolou hraníc štátov vytvorili podmienky pre prílev migrantov do Európy. Súčasne prestali platiť pojmy udržateľnosť a predbežná opatrnosť. Ide o skutočnú krízu,“ dodal.
„Jednotlivé štáty dokážu ochrániť svoje hranice, ale v súčasnosti to nefunguje, pretože platí Schengen. Keby Grécku hrozilo, že ten milión ľudí zostane v Grécku, chovalo by sa inak. Predsa má tradične veľkú armádu. Turecko by si nedovolilo posielať milióny ľudí do Európy. Čo by sa mohlo stať, keby sa Schengen skončil? Stále sa diskutuje o ochrane vonkajších hraníc ako o podmienke existencie tohto systému. Nik ale nepovie, aká je to politika a čo presne to znamená. Nik nehovorí, či ide o zastavenie prílevu migrantov alebo iba o zachytávanie ich organizovaného usporiadaného pochodu do Európy. Ak zvíťazí ten druhý postoj, tak jedinou obranou je zo Schengenu vystúpiť,“ vysvetlil Jiří Weigl.
Václav Klaus prízvukoval, že masový prílev ľudí z iných kontinentov a kultúr do Európy je krízou, ktorú sa nedá porovnávať s problémami na Ukrajine alebo v grécku. Podčiarkol, že v tomto prípade ide o skutočnú krízu, ktorá je radovo vyššia. „Husto osídlená Európa migrantov nepotrebuje – a to ani ako pracovnú silu. Domnievať sa, že prisťahovalci vyriešia problém zamestnanosti, je chybou. Európa v skutočnosti žiadnym nedostatkom ľudí netrpí. Hlavne, a to aj veľmi rezolútne, odmietame myšlienku, že existuje akýsi vopred daný a vopred známy počet obyvateľov, ktorý by mal na našom kontinente „plánovane“ žiť. To je pochybné sociálno-inžinierske myslenie,“ podčiarkol Václav Klaus.
„Presídľujeme ľudí z inej kultúry, s inými tradíciami, inými zvykmi k nám, ale nikto sa nezamyslel, ako tu s nimi budeme žiť. Pojmy udržateľnosť životného prostredia a udržateľnosť rastu – sa prestali používať. V súvislosti so státisícmi ľudí, ktorí prichádzajú z iných kultúr do Európy, pojem udržateľnosť sa nepoužíva vôbec. Podobné pojmy prestávajú platiť. Ako dlho to bude pokračovať? Kto a akou metódou to zastaví?“ opýtal sa Jiří Weigl.
Vo svojej knihe Stěhování národů s.r.o. Václav Klaus a Jiří Weigl prízvukujú: „Experiment s usadzovaním stoviek tisíc a miliónov väčšinou absolútne neznámych ľudí, prichádzajúcich z absolútne odlišného kultúrneho a civilizačného prostredia, vyňali z akéhokoľvek seriózneho verejného posudzovania. Je takmer zakázané o ňom vôbec hovoriť. Islam nie je iba náboženstvo v tom zmysle, ako ho v Európe na základe vývoja kresťanskej tradície dnes chápe. Je to široký komplex náboženských predstav spojených s normami chovania a fungovania jednotlivca a spoločnosti. Islamské právo šaría je jeho integrálnou súčasťou… Islam je základom kompaktnej svojráznej civilizácie s hlbokou tradíciou a kultúrnou homogenitou. Preto je veľmi odolný voči cudzím vplyvom a snahám o asimiláciu na inom, než vlastnom základe,“ píšu autori a zdôrazňujú, že to sú všetko dôvody, prečo môžu v budúcnosti vzniknúť problémy so spolunažívaním Európanov a prisťahovaným moslimov. Podčiarkujú, že tento veľký sociálny experiment sa môže premeniť na obrovskú katastrofu.
Eugen Rusnák