Feroz Šah, hovorca obvodnej správy Pešávaru uviedol, že zatknutých bolo 471 ľudí.
Zatknutí pochádzali z prímestských oblastí Pešávaru, kde militantné skupiny pravidelne útočia na políciu a pracovníkov očkujúcich proti detskej obrne. Odpor voči očkovaniu je v tejto oblasti pomerne silný.
Obavy zo sterilizácie
Pakistan podľa agentúry Sputnik patrí medzi krajiny sveta, kde je detská obrna pomerne rozšírená. Snahy o odstránenie tohto stavu sa stretávajú s neochotou rodičov, bojovníkmi z opozície a útokmi na tímy, ktoré očkovanie uskutočňujú.
Avšak dôvodom odporu zo strany rodičov je skutočnosť, že militanti Talibanu tvrdia, že očkovanie proti detskej obrne je zámienkou pre špionáž alebo snahy s cieľom sterilizovať moslimov.
K nárastu útokov zo strany militantov došlo po tom, čo CIA najala pakistanského doktora, aby inicioval očkovanie proti hepatitíde, ako súčasť úsilia zistiť, kde sa nachádza vodca al-Káidy Usáma bin Ladín, zverejnil Sputnik odvolávajúc sa na pakistanské médiá.
Vírus detskej obrny je najrozšírenejší v severnej provincii Pakistanu Khyber-Pakhtunkhwa. Práve v tejto provincii má vláda v pláne zaočkovať viac ako 2,7 milióna detí.
Očkovací program v Keni
Obavy zo sterilizácie spôsobenej očkovaním sa objavili aj v Keni. Približne milión žien už podstúpilo v Keni očkovanie proti tetanu, pričom sa zistilo, že vakcína obsahovala antigén, ktorý spôsobuje opakované potraty a neplodnosť. “Situácia je mimoriadne vážna”, povedal Stephen Karanja, gynekológ a prezident Asociácie katolíckych lekárov Kene. “Dievčatá podstupujú sterilizáciu bez ich vedomia a vakcíny neprešli žiadnou vládnou kontrolou.”
Ku sťažnosti lekárov sa pridali aj biskupi, ktorí zároveň zdôraznili, že nie sú proti pravidelnému očkovaniu v Keni, a to aj v cirkevných zdravotníckych zariadeniach a inštitúciách v oblasti verejného zdravia, medzi ktoré patrí 54 nemocníc, 83 polikliník, 311 výdajní liekov a 17 lekárskych vzdelávacích inštitúcií, avšak ostro odsúdili nezrovnalosti tohto konkrétneho pochybného očkovacieho programu (viac tu).
ru