Mesiace trvajúci obchodný spor medzi USA a Čínou eskaluje. Prezident Donald Trump údajne uvažuje o ďalekosiahlych sankciách proti čínskym spoločnostiam, píše Reuters. A čínska vláda zmobilizovala veľké rozvíjajúce sa ekonomiky, Indiu, Rusko, Brazíliu a Južnú Afriku proti USA.
Trump bol blízko k rozhodnutiu o tom, ako bude reagovať za nekalé obchodné praktiky Číny, povedal vysoký predstaviteľ americkej vlády v utorok vo Washingtone. Zavedenie sankcií by zhoršilo už tak zlý vzťah medzi týmito dvoma ekonomickými mocnosťami.
Prezident zvažuje vyšetrovanie čínskych obchodných praktík podľa článku 301 Obchodného zákonníka z roku 1974. Článok 301 umožňuje prezidentovi jednostranne umiestniť sankcie alebo iné obchodné obmedzenie, aby chránil Spojené štáty pred “nekalými obchodnými praktikami” iných štátov. Rozhodnutie by malo byť oznámené tento týždeň, tvrdia úradníci.
Ak bude použitý článok 301, bolo by to výrazný odklon od prevažujúcej praxe v posledných desaťročiach. “Až do zriadenia Svetovej obchodnej organizácie bol Článok 301 hlavným nástrojom, ktorým Washington bojoval v obchodných sporoch. Ale pretože existuje WTO, americká vláda by radšej mala vyjadriť svoje obavy pred organizáciou so sídlom v Ženeve,” píše Financial Times.
S ohľadom na nebezpečenstvo amerických sankcií voči Číne, ľudová republika zmobilizovala skupinu piatich rozvíjajúcich sa ekonomík (BRICS), aby protekcionizmu vyhlásil vojnu. V Šanghaji ministri Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky hovorili v stredu v prospech “ochrany a rozvoja” medzinárodného obchodného systému. Podľa čínskych predstaviteľov ministri krajín BRICS sľúbili, že budú navzájom bojovať proti protekcionizmu v oblasti obchodu a investícií.
Trump môže použiť páku, ktorá prišla v 80. rokoch proti rastúcej ekonomike v Japonsku na ochranu proti dovozu ocele a motocyklov „Made in Japan“. Teraz by to mohlo zasiahnuť Čínu: Trump obviňuje krajinu zo zodpovednosti za stratu pracovných miest v Spojených štátoch. Krátko po svojom nástupe do funkcie hrozil vyššími dovoznými clami. Čínsky vodca varoval pred následkami obchodnej vojny.
V súčasnej dobe americká vláda pripravuje nové sankcie proti Rusku, ktoré budú mať veľmi negatívny vplyv na európske spoločnosti. Postihnuté by mali byť najmä spoločnosti, ktoré spolupracujú s ruskými partnermi v oblasti energetiky. USA vinia Čínu z nekalých obchodných praktík, vrátane dumpingových cien pri predaji ocele a z krádeže duševného vlastníctva.
Podľa údajov Reuters účasť amerických spoločností v oblasti fúzií a akvizícií výrazne klesla v prvom polroku: v porovnaní s minulým rokom sa americké zapojenie znížilo o takmer tretinu na 523 miliónov amerických dolárov – na najnižšiu úroveň za posledných 14 rokov. “Americké firmy odrádza od akvizícií prostredie, kde by sa mohli kvôli sporu medzi oboma vládami dostať to krížovej paľby,” povedal insider.