Oaxaca 19. marca 2016 (HSP/Foto:Facebook)
Americký výskumník Bill Stone vyhlásil, že systém jaskýň Chevé nachádzajúci sa v mexickom štáte Oaxaca je asi najhlbší na svete. Na budúci rok pripravuje expedíciu, ktorá preskúma tieto jaskyne a potvrdí alebo vyvráti toto tvrdenie
Na tejto expedícii sa zúčastní asi 60 až 70 speleológov. Bill Stone v tejto súvislosti spomína, že vedci sa snažili aspoň približne zhodnotiť rozmery týchto jaskýň ešte v r. 1990. Vtedy do vody v jednej z jaskýň hodili 7 kg farby a voda zafarbená nazeleno sa potom objavila v susednej rieke Santo Domingo vo vzdialenosti 2,5 km.
Vedci sa domnievajú, že plocha podvodných tunelov jaskýň Chevé je dvojnásobne väčšia ako Manhattan a tvorí plochu 175 štvorcových kilometrov. Známy speleológ Zeb Lilly na margo prieskumu týchto jaskýň zdôraznil: „Samozrejme, na svete sú hory, ktoré ešte nik nezdolal. Ale už teraz si ich môžete pozrieť na Google Earth ešte predtým, ako sa vyberiete na tieto hory. Takisto sa môžete spustiť aj na oceánske dno, avšak všetky údaje sú už na mapách a preskúmali to prostredníctvom sonarov. Ale v jaskyniach sa ešte dá objaviť veľa prekvapivých vecí aj vtedy, keď zorganizujete expedíciu s veľmi skromným rozpočtom…“
Doposiaľ za najhlbšiu jaskyňu sveta považujú jaskyňu Voronya alebo Voronja Cave /Krubera Cave/, ktorá sa nachádza v Abcházsku – na Gagrinskom hrebeni horského masívu Arabika. Je hlboká 2197 metrov. Je to jediná jaskyňa na svete hlbšia ako 2 kilometre. Zatiaľ je najhlbšia… Pre lepšiu orientáciu, predstavte si šesť a pol Eiffeloviek naskladaných na seba. Jaskyňa je považovaná za “Everest jaskýň” a nachádza sa v masíve Arabika, jednom z najväčších vysokohorských vápencových masívov na okraji Čierneho mora na západnom Kaukaze.
Táto hora skrýva niekoľko stoviek jaskýň, ktoré sa začali rozvíjať asi pred 5 miliónmi rokov, no len 5 z nich je hlbších ako 1 000 metrov a jedine Krubera /Voronja Cave/ je jedinou na svete s hĺbkou viac ako 2 000 metrov. Od jej objavu v roku 1960 sa prieskumníci a vedci pokúšali zostupovať stále hlbšie a hlbšie a zakaždým nastavovali nové rekordy. V roku 2001 sa Krubera stala oficiálne najznámejšou jaskyňou, ktorú preskúmal človek do hĺbky 1 710 metrov, čím porazila Lamprechtsofen o úctyhodných 80 metrov.
V roku 2004 sa stala známou ako najhlbšia jaskyňa na svete s hĺbkou viac ako 2 000 metrov a v roku 2012 sa ukrajinský bádateľ Gennadiy Samokhin spustil až do šachty, ktorá je úplne ponorená vo vode a týmto odvážnym činom rozbil dovtedy platiaci svetový rekord.
Táto jaskyňa je pomenovaná po ruskom geológovi, profesorovi a zakladateľovi krasovej topografie v Rusku Alexandrovi Kruberovi. Tento odborník v oblasti geografie sa narodil v meste Istra a vyštudoval Moskovskú univerzitu v roku 1897. Okrem jaskyne je po ňom pomenovaný aj horský hrebeň Krubera Ridge na ostrove Iturup /ostrovná oblasť Kurilské ostrovy/.
Eugen Rusnák