Budapešť 19. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR)
Organizátorom protestu polícia oznámila, že stavebné práce budú pokračovať až budúci utorok
Protestujúci proti výstavbe kontroverzného maďarského pomníka obetiam nemeckej okupácie na budapeštianskom Námestí slobody v piatok pokračovali v demonštrácii. Podľa internetového vydania denníka Népszabadság zhromaždení opäť rozobrali kovové zábrany staveniska, od začiatku výstavby už po deviaty raz.
Na stavbe od rána betónovali základy pomníka. Socialistka Ildikó Lendvaiová v prejave pred protestujúcimi povedala, že novým symbolom vládnej moci je betón, ktorý symbolizuje, že vláda premiéra Viktora Orbána sa mieni zabetónovať.
Podľa jej slov pomník je zlý mnohým, pritom nikomu zvlášť nezlepšuje situáciu. “Vláda ho potrebuje, aby dala najavo, že táto mocenská garnitúra si môže dovoliť čokoľvek,” dodala ľavicová politička.
Ďalší rečníci opozičných subjektov vyjadrili názor, že pomník je organickou súčasťou “Orbánovho režimu”. “Niektorí politici Fideszu už uznali maďarskú zodpovednosť za dianie v roku 1944, Orbán to však ešte nepovedal,” poznamenal Tamás Bauer z Demokratickej koalície.
Organizátorom protestu polícia oznámila, že stavebné práce budú pokračovať až budúci utorok. Demonštranti 15. apríla vyhlásili, že založia občianske združenie POKRÉSZ (Ochranný zväz diskriminovaných a kriminalizovaných z politických dôvodov). Pomník začali stavať hneď po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 6. apríla.
O postavení Pomníka obetiam nemeckej okupácie rozhodla vláda Viktora Orbána minulý rok. Realizáciu projektu kabinet označil za prioritnú. Vyše sedem metrov vysoké súsošie má tvoriť archanjel Gabriel, symbolizujúci Maďarsko, na ktorého bude zvrchu útočiť orol – symbol nacistického Nemecka.
Kabinet pôvodne plánoval odovzdať pomník 19. marca, kedy bolo 70. výročie okupácie, napokon v reakcii na viaceré protesty rozhodol, že bude odovzdaný až koncom mája – po parlamentných voľbách, ale aj po voľbách do Európskeho parlamentu (EP).
Maďarská socialistická strana (MSZP) minulú stredu vyzvala vládu, aby v tejto záležitosti vypísala referendum a dovtedy pomník stavať nezačala. Kritici, medzi nimi aj Zväz židovských náboženských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ), tvrdia, že pomník nereflektuje úlohu, ktorú Maďari zohrali v holokauste, a že symbolika pomníka by výrazne prispievala k potláčaniu národnej zodpovednosti. Konflikty okolo kontroverzného projektu podľa zväzu spôsobia vážne škody v posudzovaní Maďarska na medzinárodnej scéne.
mž