Bratislava 29. septembra 2014 (HSP/Foto:TASR)
Poľnohospodári štyroch krajín diskutovali o aktuálnych najpálčivejších otázkach: o situácii na trhu v jednotlivých krajinách s dôrazom na vplyv ruského embarga, zákone o poľnohospodárskej pôde a škodách spôsobených poľovnou zverou.
Účastníci zasadnutia predstavili situáciu na trhu v jednotlivých krajinách a porozprávali o dopadoch ruského embarga na ekonomiku. Zistili, že najviac sa embargo dotklo poľských farmárov, ktorí majú v Rusku značné odbytové trhy. Výrazne zasiahlo aj maďarských farmárov. Českých a slovenských farmárov sa embargo dotklo skôr sekundárne (drastické zníženie cien komodít, obavy z prílevu tovaru z ostatných krajín EÚ).
Poľnohospodári sa zhodli na tom, že treba ochrániť európsky trh od výrobkov z tretích krajín a zároveň zaviesť také mechanizmy, ktoré reálne kompenzujú výrobcom straty. Viacerí rečníci prízvukovali, že negatívnu situáciu využívajú aj obchodné reťazce, ktoré sa snažia stláčať výkupné ceny. Spomínali aj problém s Africkým morom ošípaných (AMO). Zhodli sa, že rekordná úroda, AMO a ruské embargo spôsobujú vážne problémy v sektore. Hovorili aj o tom, že napriek rekordným úrodám nepriaznivé počasie výrazne ovplyvnilo kvalitu rastlinných komodít.
Hlavným bodom rokovania bol nový zákon pre nadobúdanie vlastníctva k pôde v Maďarsku. Zákon je účinný od 1. mája 2014 a uskutočnilo sa už v rámci neho niekoľko prevodov pôdy. V súlade s novým zákonom pozemkový výbor musí dať súhlas, aby sa mohol uskutočniť prevod. Ak sa výbor nevyjadrí pozitívne, prevod sa neuskutoční. Takýmto spôsobom maďarskí farmári majú možnosť vetovať obchody s pozemkami. Maďarsko diskutuje s EÚ o spôsobe zostavenia európskych výborov, pretože EÚ neakceptuje ako dostatočne demokratický spôsob zostavenia výborov z miestnych zástupcov.
Zástupcovia poľnohospodárskych komôr V-4 podrobne prerokovali aj škody spôsobované poľovnou zverou v týchto krajinách. Maďarská strana pripravila dotazník, ktorý vyplnili všetci prítomní. Výstupom bola prehľadná tabuľka týkajúca sa tejto problematiky. Poľovná a divá zver spôsobuje značné problémy poľnohospodárom. Jednotlivé krajiny ich riešia odlišnými metódami. Nikde však neexistuje legislatíva, ktorá by priamo riešila zodpovednosť za škodu spôsobenú poľovnou zverou konkrétnymi opatreniami.
Zväčša sú kompenzácie postavené na dohode medzi poľnohospodármi a poľovníkmi.
V krajinách V-4 chýba potrebný systém zabezpečovania – poistenie škôd. Chýbajú aj experti pre odhadovanie škôd. Zástupcovia komôr sa zhodli na tom, že zákon by mal byť vytvorený tak, aby obe strany – poľnohospodári aj poľovníci – mali záujem, aby sa predišlo škodám.
eu