Občan Litvy Oleg Titorenko je stálym účastníkom protinatovských mítingov, preferuje nezávislosť a slobodu, ako aj mimoblokový štatút svojej krajiny. Otvorene vystupuje proti rozšíreniu NATO, vyzýva Litovčanov, aby sa nezúčastňovali na umelo vytvorených a vyprovokovaných hádkach s Ruskom. Protestuje proti tomu, že Spojené štáty pomaly, ale isto robia z Litvy svoju kolóniu. Niektoré úrady a litovskí nacionalisti však považujú Olega Titorenka za „nepriateľa národa“.
„Tých ľudí, ktorí bojujú o slobodu Litvy, tých ľudí, ktorí tu ešte zostali a neemigrovali, nazývajú nepriateľmi ľudu. Tu je všetko naopak: čierne je biele a biele je čierne. Všetko je postavené na hlavu,“ tvrdí Oleg Titorenko.
Porozprával o tom, ako ho 19. marca prekvapilo búchanie na dvere už o šiestej ráno. Prišli príslušníci polície a oznámili, že je podozrivý z protiústavnej činnosti a preto vykonajú bytovú prehliadku. Napriek protestom majiteľa bytu, ktorý žiadal vysvetlenie a prízvukoval, že nie je žiadny zločinec, policajti prehliadku predsa vykonali. Z bytu odniesli niekoľko vriec s knihami v ruštine a propagačné materiály. Olegovi zakázali používať telefón, avšak dokázal zavolať kamarátom, ktorí sa ako aj on zúčastnili sa na demonštráciách. Zistil, že príslušníci polície už navštívili aj ich. Veľmi sa čudoval, keď mu policajti oznámili, že ho podozrievajú z organizácie protiústavnej protizákonnej skupiny a hľadajú zakázanú literatúru, dokumenty, zbrane a dokonca výbušniny!..
Ani mesiac po domových prehliadkach orgány činné v trestnom konaní sa akosi nezobudili: nikoho z „nepriateľov ľudu“ neobvinili, ale ani nevysvetlili nič, pričom im nevrátili veci, ktoré zhabali počas domových prehliadok. Oleg Titorenko prezradil, že po týchto udalostiach sa mu často vyhrážajú po telefóne neznámi ľudia. Niekoľkokrát sa dokonca pokúšali poškodiť mu auto. Je presvedčený, že sú to cielene organizované „aktivity“…
„Po tom, čo v krajine vypukla „vojnová“ hystéria a pokusy zatiahnuť Litvu do aktivít NATO v snahe, aby sa zapojila do priamej konfrontácie s Ruskom, začali sme vystupovať proti príchodu vojsk NATO, pretože v súlade s litovskou ústavou je rozmiestnenie cudzích vojsk na území krajiny zakázané. Avšak moje aktivity, moju pozíciu začali považovať za mimozákonnú,“ čuduje sa Oleg Titorenko.
Protivojnové nálady sa zosilňujú aj v Bulharsku. V Sofii vedľa budovy Úradu prezidenta sa zišlo takmer tisíc ľudí, ktorí žiadali odmietnuť rozmiestnenie riadiaceho centra NATO a proamerických vojenských základní v krajine. Účastníci manifestácie skandovali: „NATO preč z Bulharska!“ „Bulharsko je zónou mieru“, „Chceme neutralitu a nechceme hádky s Ruskom“ a pod.
„NATO sa pripravuje zasahovať do našich vnútorných záležitostí, do vnútropolitického diania u nás. Potichu prepadávajú krajiny maskujúc sa názvami rôznych akože mierotvorných misií. Chystajú sa použiť silu proti mierumilovným národom. Určite to nijako nenapomôže nastoleniu mieru,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek mítingu Pepa Raševová.
Obyvateľ Sofie Mitko Grozev pre bulharskú televíziu povedal, že všetky prieskumy verejnej mienky ukazujú, že 92 percent obyvateľov krajiny sú proti vojenskému konfliktu. Tvrdil, že Bulhari svojich bratov nikdy nezradia. Priznal, že sú v krajine, samozrejme, jednotliví zradcovia, ktorých zaujímajú iba peniaze a vlastné pochybné potreby, ale je ich malo. „Avšak Bulhár pozná, čo je to bratstvo, čo je to duchovnosť,“ zdôraznil.
Protestná akcia sa konala aj v Zűrichu. V centre švajčiarskej metropoly demonštranti protestovali proti dodávkam zbraní pre Ukrajinu a smerovania NATO na východ. „Pochádzam z Donecka, preto je to moja svätá povinnosť a práve preto sa zúčastňujem na všetkých podobných protestných akciách a bojujem proti klamstvám, vojne a násiliu,“ prízvukuje obyvateľka mesta Ľudmila.
eu
Krátke video si môžete pozrieť tu: