Brusel 18. decembra (TASR) – Ministrom financií EÚ (Ecofin) sa podarilo pripraviť všetky tri nosné piliere budúcej bankovej únie. Tú by mali vo štvrtok a piatok (19. a 20. 12.) oficiálne potvrdiť premiéri a prezidenti členských štátov na summite EÚ. Uviedol to dnes štátny tajomník Ministerstva financií SR Vazil Hudák v rámci rokovaní Ecofinu.
"Podstatou bankovej únie sú tri základné piliere. Jednotný bankový dohľad, ktorý by mal začať fungovať od novembra 2014, vytvorenie jednotného rezolučného fondu, na čom sa ministri financií eurozóny a EÚ dohodli dnes, a do tretice tvorba fondu na ochranu vkladov do 100.000 eur, čo Ecofin už tiež stihol schváliť," pripomenul Hudák.
Zastrešenie pilierov bankovej únie teraz záleží od politikov. Očakáva sa, že lídri EÚ dohodu na nadchádzajúcom summite podpíšu a v priebehu budúceho roka sa bude realizovať medzivládna dohoda, v ktorej sa budú doťahovať posledné detaily a kde priestor dostanú aj národné parlamenty.
"Zo slovenského pohľadu sme sa starali hlavne o to, aby sme mali ošetrený národný rozpočet a aby naši daňoví poplatníci nemuseli sanovať banky mimo Slovenska," opísal Hudák pozíciu SR počas rokovaní o jednotnom rezolučnom fonde.
Dohoda o vytvorení spoločného európskeho fondu na záchranu bánk tak, ako sa rysuje a ako je nastavená, je podľa Hudáka v súlade so slovenskými očakávaniami, keďže platí, že na ozdravovaní problémových bánk sa budú najskôr podieľať ich veritelia a akcionári, až potom by do toho mohli vstupovať národné rezolučné fondy respektíve európske záchranné siete.
Z hľadiska SR je dôležité aj to, že sa podarilo presadiť taký spôsob rozhodovania, keď pri možnej rezolúcii bánk bude mať každá krajina jeden hlas. To sa podľa Hudáka nepáčilo niektorým väčším krajinám EÚ, ale tento princíp sa nakoniec podarilo presadiť.
Hudák spresnil, že suma 55 miliárd eur sa v európskom rezolučnom fonde bude vytvárať počas nasledovných 10 rokov, keď každý rok sa z národných fondov vytvorených na tento účel preleje 10 % z vytvorenej sumy.
"Ide o postupný proces prelievania z národného do európskeho fondu. My sme to podporili, lebo z nášho pohľadu to pomáha využívať domáce zdroje pre národné potreby a na strane druhej to povedie k vytvoreniu európskeho fondu na podporu bánk," povedal Hudák.
SR svoj národný rezolučný fond začala napĺňať vlani vytvorením bankových odvodov a v 3. štvrťroku 2015 by v ňom malo byť 500 miliónov eur.
Otvorenou otázkou zostáva, čo sa bude diať, ak sa zjavia problémové banky ešte pred vytvorením sumy 55 miliárd eur. Hudák uviedol, že krajiny si na tento účel môžu vytvoriť vlastné záručné siete, kým na európskej úrovni si krajiny z týchto fondov môžu požičiavať medzi sebou. Právne by tiež malo byť zabezpečené, aby si jednotný rezolučný mechanizmus mohol požičiavať z trvalého eurovalu (ESM) alebo z iných štruktúr.
Hudák upozornil, že väčšina rozhodnutí v prípade ozdravovania problémových bánk bude prebiehať na úrovni takzvaného záručného výboru, v ktorom budú zástupcovia hlavnej banky, dcérskej banky a expertov. Pre istotu však vznikne trojstupňová štruktúra rozhodovania. Vo väčších prípadoch, keď si ozdravenie banky bude vyžadovať viac ako 20 % likvidity európskeho fondu, rozhodovanie pôjde na plenárne zasadnutie predstaviteľov jednotlivých krajín z rezolučného fondu, kde má každá krajina jeden hlas a kde rozhodne nadpolovičná väčšina. Ak Európska komisia, ktorá dostane každý návrh na ozdravenie banky, s týmto návrhom nebude súhlasiť, rozhodnutie bude záležať od ministrov financií EÚ (Ecofin).
UPOZORNENIE:
TASR vydáva k správe zvukový záznam.