Bratislava 21. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR – Michal Svítok)
To, že pochod, na ktorom sa zúčastnilo na slovenské pomery obrovské množstvo ľudí – odhady najčastejšie uvádzajú okolo 4000 účastníkov, neorganizovali 18 roční stredoškoláci, je každému súdnemu človeku jasné.
Od nich možno vzišiel prvotný impulz – nespokojnosť, chuť niečo urobiť. To je veľmi dobré. Znamená to, že vyrástla generácia, ktorá chce veci meniť a uvedomuje si, že to nejde bez konkrétnych činov.
Týchto stredoškolákov sa však hneď ujali mimovládkari a na nich napojení herci a novinári. V ich okolí sa objavovali Greššo, Mojžiš (Týždeň), Fejer (Markíza), Kramár, Kemka a ďalší. Viac si o tom môžete prečítať TU.
Na prvý pohľad to vyzerá “v pohode”, veď niekto musí deti usmerniť a pomôcť im zorganizovať konkrétne technické veci, veď vo svojom veku ešte nemajú s takýmito vecami skúsenosti.
Je však dôležité uvedomiť si, dva zásadné aspekty – dve základné chyby
1. Rozdiel v záujmoch
Mimovládkari majú úplne iné záujmy ako stredoškoláci. Verím, že stredoškoláci to mysleli a myslia dobre. Chcú odstrániť korupciu, žiadajú nápravu. Pre mimovládkarov je korupcia podružná téma. Oni potrebujú povaliť vládu, zaviesť úradnícku vládu a presadiť veci, ktoré momentálne nie sú možné.
Tu si treba najmä uvedomiť, že jadro mimovládkarov je platené zo zahraničia (cez fondy a nadácie veľvyslanectiev, cez rôzne štátne fondy alebo cez nadácie zahraničných miliardárov), preto nepresadzujú svoje záujmy ale logicky záujmy svojich zamestnávateľov, ktoré sa môžu zásadným spôsobom líšiť od záujmov slovenského občana.
2. Rozdiel v predpokladaných výsledkoch
Stredoškolákmi predpokladané výsledky sú asi takéto. Odvolanie skorumpovaných členov vlády alebo úplná zmena vlády. Miesta obsadia čestní ľudia, zastavia korupciu, v dôsledku čoho porastie životná úroveň.
Na Ukrajine počas majdanu si tiež ľudia priali zatočiť s korupciou a so skorumpovaným vedením krajiny. Výsledok však všetkých zaskočil. Korupcia narástla do abnormálnych rozmerov, životná úroveň sa prepadla na tretinu, v občianskej vojne zomrelo už cez 10000 ľudí. To im pri demonštrovaní na majdane iste nenapadlo, že to takto dopadne.
Základná otázka znie: Ako to je možné, ako sa niečo také mohlo stať?
Odpoveď spočíva v pochopení rozdielu v záujmoch. Bežní ľudia, ktorí demonštrovali na majdane, mali úplne iné záujmy ako tí, čo zo zákulisia majdan organizovali. Bežní ľudia chceli odstrániť korupciu a vysporiadať sa so zlodejmi v štátnych funkciách. Organizátori v zákulisí zas povaliť vládu, chopiť sa moci a presadiť veci, ktoré by za aspoň trochu patriotickej vlády, akou bola i vláda Janukoviča, neboli priechodné.
Aké tieto záujmy boli, vidieť na výsledkoch. Z Ukrajiny je dnes americká gubernia, ktorá je absolútne vybrakovaná, vykradnutá – počnúc vyvezeným zlatom z múzeí až po rozpredanie všetkého, čo má akú takú cenu za jej zlomok zahraničným vlastníkom (tento scenár poznáme aj u nás) a následná obrovská chudoba. Rozoštvanie vzťahov s Ruskom a použitie Ukrajincov ako zástupnej armády. A ako bonus dostali Ukrajinci homoagendu a homopochody, pričom sa nestíhajú diviť, ako to je možné. Pritom korupcia v najvyšších funkciách narástla a to z jednoduchého dôvodu – je to forma výplaty ukrajinských nohsledov. Za splnenie cieľov si môžu ukradnúť z ukrajinských zdrojov, koľko vládzu (u nás si zase ukradnú z eurofondov, a preto žiadna naša vláda veľmi nevyskakovala ani proti pre nás nepriaznivým požiadavkám EÚ).
Aké výsledky bude mať bratislavský majdan, ak bude úspešný, si môžeme domýšľať podľa záujmov zamestnávateľov našich mimovládkarov. Slovensko je už dávno rozkradnutá – prepáčte, sprivatizovaná krajina, preto už tu niet čo lacno kúpiť ako na Ukrajine. Dá sa preto predpokladať, že ciele sú trochu iné. Pravdepodobne to bude hlavne prijatie množstva migrantov. Rozbitie V4. Rozbitie vzťahov na východ, či už je to Rusko alebo Čína. Vyostrenie vzťahov s pre zamestnávateľov našich mimovládkarov neposlušným Maďarskom, minarety a samozrejme osobná pomsta a vybavenie si účtov.
Iste vám napadnú ešte ďalšie veci, ktoré by sme tu mali na naše veľké prekvapenie po víťazstve protikorupčného majdanu namiesto zníženia korupcie.
Korupcia predstaviteľov Smeru má rozmery, ktoré rozčuľujú mňa i každého občana Slovenska. Či je však liekom pridať sa k mimovládkarom a cez študentov im a ich zamestnávateľom umožniť, aby sa dostali k moci, je na zamyslenie.
Juraj Martus