Belgicko/USA 22. mája 2015 (HSP/Le Figaro/Foto: Men having babies)
Veľtrh organizovala organizácia Men Having Babies
V Bruseli sa 3. mája uskutočnila konferencia o nákupe a predaji detí pod názvom “Rodičovské možnosti pre homosexuálnych mužov”. Nezisková organizácia Men Having Babies (Muži, ktorí majú deti) zorganizovala prvýkrát “v srdci Európy najväčšiu konferenciu venovanú gejom, ktorí chcú mať deti”. Organizácia má sídlo v USA a pôsobí od roku 2011. Odvtedy stihla zorganizovať podobné semináre v Izraeli, San Franciscu, New Yorku, Los Angeles či Barcelone.
Ideálnou ženou na vynosenie dieťaťa gejom má byť študentka
Na veľtrhu boli účastné viaceré agentúry a kliniky, ktoré sa špecializujú na prenájom materníc (surogačné materstvo) v Kanade, Indii a USA. Poskytli a detailne vysvetlili svoje služby viac než 200 homosexuálnym účastníkom z Belgicka, Francúzska a Nemecka. Medzi účastníkmi bol aj Xavier Lombard, ktorý o tejto udalosti napísal pre denník Le Figaro.
Ako vysvetlil riaditeľ organizácie Men Having babies, cieľom tohto seminára je “pomôcť gejom v labyrinte surogačného materstva, aby mohli nájsť najlepšiu agentúru a dieťa za najlepšiu cenu”. Ako pokračuje ďalej, “surogačné materstvo je komplexný proces, ktorý si vyžaduje rôznych sprostredkovateľov. Je treba si zakúpiť ženské vajíčko a ideálne by bolo od študentky, ktorá má okolo 20 rokov a podobné črty s darcom spermie.” O rizikách, ktoré číhajú na študentku, ktorá kvôli tomuto obchodu podstúpi hyperstimuláciu vaječníkov, “nepadlo ani slovo”, vysvetľuje v článku Lombard.
“Úžasné a dokonalé deti”. Ich cena sa pohybuje od 60 tisíc do 150 tisíc Eur
Program ešte pred obedom poskytol všeobecný prehľad o prenájme materníc, čo všetko je treba podstúpiť a v akých finančných reláciách sa kúpa dieťaťa pohybuje. Viaceré agentúry sa predstavili svojimi reklamnými sloganmi ako “agentúra úžasných detí”, iná sľúbila produkciu “dokonalých detí”, tretia zasa mala slogan “s nami je všetko možné”. “Všetky poskytujú “cesty substitučného materstva” a využívajú mimoriadne citlivý slovník, aby utíšili svedomie”, hovorí Lombard.
Počas konferencie vystúpil muž, ktorý potvrdil úspech týchto praktík: “Môj partner a ja sme si dali vyrobiť 12 embryí, ktoré sme dali zamraziť, aby sme ušetrili a zodpovedne plánovali rodičovstvo. Prvé dieťa sa už narodilo, ako aj druhé po troch rokoch”. Na otázku, čo bude s ostatnými desiatimi embryami, nevedel odpovedať.
Po obedňajšej pauze sa prešlo k hlbšej analýze detailov. Podľa prítomných odborníkov je nutné mať k tejto procedúre tím troch advokátov: “jeden z oblasti obchodného práva, ktorý sa zaoberá sprostredkovaním, druhý občianskym právom a rodičovstvom a tretí musí pochádzať z krajiny, kde sa uskutoční pôrod.” Za istú agentúru vystúpil aj lekár, ktorý sa snažil nalákať záujemcov na služby navyše: “Naša agentúra môže za prídavok ceny vyselektovať embryá na základe pohlavia, farby pokožky, genetických testov”, čo okomentoval Lombard slovami “sme svedkami obchodného eugenizmu v plnej kráse”. Na kľúčovú otázku, koľko to všetko má stáť, odborníci ponúkli základnú sumu 60 tisíc Eur, ktorá sa môže meniť v závislosti od estetických požiadaviek páru, pričom výsledná suma môže byť 150 tisíc Eur.
Etický prenájom materníc?
Na konferenciu boli pozvané ako rečníčky tiež ženy, ktoré mali plénum uistiť, že prenájom maternice je etický a nie je nemožné, aby ho uzákonili aj v európskych krajinách. Gejov ubezpečili, že aj v Európe by sa našli ženy, ktoré by boli pre nich ochotné deväť mesiacov vynosiť dieťa v maternici “z altruistických dôvodov”. Podľa nich pre to nie je dobré používať slová ako nákup a predaj detí, alebo zameriavať sa na príbehy chudobných indických žien, ktoré sú nútené rodiť deti pre iných z finančných dôvodov. Keďže je Európa civilizovanejší svet, myslia si, že prenájom materníc by v Európe fungoval z humanistických dôvodov a nie pre peniaze. Hypotetický zákon, ktorý by mohol byť čoskoro platný v Belgicku, by umožňoval prenajímať maternice len u solventných žien, aby sa tak zabránilo ekonomickým motiváciám pre tento “ušľachtilý skutok”.
“Produkt”, ktorý na konferencii prehovoril
Na konferencii sa však ocitla aj Stéphanie Raeymaekers, zakladateľka asociácie Donor Kinder, ktorá má hájiť práva narodených detí z heterológneho umelého oplodnenia (pri ktorom sa používa pohlavná bunka anonymného darcu) alebo z prenájmu maternice, aby mohli poznať svojich biologických rodičov, čo takmer vo všetkých týchto prípadoch je nemožné zo zákona. Raymaekers je sama jedným z takýchto detí, ktorá nemôže zistiť svoj pôvod. Ako zdôraznila, “nikto z vás tu neberie ohľad na dieťa. Nie náhodou tu dnes nevystúpilo žiadne takto zakúpené dieťa, aby povedalo o svojej skúsenosti. Aj ja som bola kúpená. Na moju asociáciu sa krivo pozeráte, pretože ja som ten produkt, ktorý hovorí a vyrušuje vás to. V tejto krajine je už ľahšie dopátrať sa k pôvodu mäsa, ktoré konzumujete, než k biologickému pôvodu ľudí!”, skonštatovala na záver.
Bližšie informácie o tejto konferencii spolu s videoreportážami nájdete tu.
mk