Londýn 5. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)
Britské charitatívne organizácie po svojom vnímajú zvýšenie počtu prisťahovalcov do Spojeného kráľovstva. Poukazujú na to, že mnohí z týchto ľudí nemajú nielen prácu, ale ani bývanie. Preto armáda bezdomovcov vo Veľkej Británii prudko narastá.
Podľa prieskumov, ktoré urobili niektoré charitatívne a iné organizácie, migranti sa nehrnú rovnakým počtom do všetkých štátov Spojeného kráľovstva. Drvivá väčšina prisťahovalcov prichádza do Anglicka. A práve tam sa počet bezdomovcov zvýšil na 250 tisíc ľudí. Ako uvádzajú charitatívne organizácie, aj počet detí bez domova dosiahol rekordnú úroveň – 120 tisíc. Podobná nelichotivá situácia doposiaľ nebola nielen v Anglicku, ale aj v celej Veľkej Británii.
Časť ľudí bez oficiálneho domova žije v ubytovniach pre bezdomovcov a rôznych sociálnych a charitatívnych zariadeniach. Tie im však poskytujú iba dočasnú strechu nad hlavou. Určitá časť bezdomovcov však žije na ulici. Odborníci bijú na poplach: prichádza zima a tisíce ľudí v Anglicku žijú na ulici – v parkoch, na železničných a autobusových staniciach, budovách už dávnejšie nefungujúcich podnikov a pod.
Štatistici uvádzajú, že najviac ľudí bez domova žije, pochopiteľne, v metropole – Londýne, kam smeruje väčšina prisťahovalcov v nádeji, že práve v hlavnom meste kráľovstva si nájdu prácu a ubytovanie. Dosť zlá situácia je aj v Brightone, Birminghame, Coventry, Readingu, Manchestri, Lutone a pod.
Rôzne zdroje z charitatívnych organizácií uvádzajú, že napríklad v Birminghame nemá každý 119. obyvateľ mesta trvalé bydlisko. Z nich až 9 524 ľudí žije v útulkoch, a 36 dokonca na ulici. V Londýnskom Westminsteri je každý 25-ty obyvateľ bez trvalého bývania a z nich nocuje na uliciach 256 osôb. Podobná situácia sa vytvorila aj v niektorých ďalších anglických mestách.
Experti poukazujú na to, že tento stav zapríčinil nielen vysoký prílev prisťahovalcov, ale aj neprimerane vysoká výška nájomného vo viacerých anglických mestách a vlastne aj celej Veľkej Británie. Prízvukujú, že v ostatnom období sa znížilo tempo budovania rodinných a obytných domov a navyše vláda znížila príspevky na bývanie.
Charitatívne organizácie zdôrazňujú, že najčastejšie sa bezdomovcami stávajú ľudia práve po tom, ako už nedokázali pravidelne platiť za bývanie a preto boli vysťahovaní z nájomného bývania. Odborníci poznamenávajú, že v najbližších rokoch sa situácia určite nezlepší – aj kvôli prílevu migrantov.
Eugen Rusnák