Informáciu zverejnil premiér Arsenij Jaceňuk. Nový minister pre energetiku Volodymyr Demčyšyn spresnil, že nehoda nepredstavuje nijaké nebezpečenstvo a nehrozí ani únik radiácie. “Nie je problém s reaktormi,” dodal minister.
Niektoré média začali porovnávať haváriu Záporožskej elektrárne s tou, ktorá sa odohrala v Černobyle.
Ku katastrofe spred desiatok rokov došlo 26. apríla 1986. V černobyľskej jadrovej elektrárni vybuchol štvrtý blok reaktora. Následne došlo k požiaru. Počas výbuchu uniklo z reaktora stokrát viac radiácie, ako tomu bolo pri výbuchu jadrových bômb v Hirošime a Nagasaki. Rádioaktívne látky postupne zamorili takmer celú Európu.
Fotograf a jeho vášeň
Ako vyzerá Černobyľ a jeho okolie po 28-mich rokoch? Zachytiť sa to podarilo americkému fotografovi, ktorý k získaniu úžasných fotografií využil dron, a tým zachytil pohľad na pustotu po nehode z vtačej perspektívy, píše Russia Today.
Phillip Grossman je americký fotograf, ktorého vášňou sa stal Černobyľ. Dôvodom je možno aj skutočnosť, že vyrastal približne 18 kilometrov od Three Mile Island v Pensilvánií, ktoré bolo dejiskom najhoršej jadrovej katastrofy na americkej pôde.
Fotograf tiež získal prístup do kontrolnej miestnosti reaktora číslo štyri, kde došlo ku katastrofe. „Stál som tam a fotil. Približne po tridsiatich sekundách som si uvedomil, kde skutočne som,“ uviedol Grossman.
Autor videa sa tiež pokúsil zachytiť aj mesto Pripiať, kde žili zamestnanci a ich rodiny, ktorí pracovali v Černobyle. V meste bolo v tých časoch veľké a moderné, žilo tu približne 50 000 ľudí. Podľa fotografa bol priemerný vek obyvateľov 25-26 rokov, takže tam bolo veľa materských a základných škôl.
Malý zlomok pohľadu na Černobyľ a jeho okolie si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:
ru