Ruský prezident Vladimir Putin opäť položil správnu otázku: Kto boli vedúce osoby útokov v Paríži? Putin, podľa ruskej agentúry TASS, Francúzom ponúkol svoju plnú podporu pre “osvetlenie zločinu z hľadiska ako osôb zodpovedných za útoky, tak aj pôvodcov problému”.
Putin vyzýva k úzkej spolupráci medzinárodného spoločenstva v Sýrii. S podporou Ruska a Iránu sa Sýrčanom podarilo vyhrať boje na juhu Aleppa pár kilometrov pred Sarakíbom, čo je kľúčová križovatka ciest z Damasku a Lattakie do Aleppa.
Američania na druhej strane napodobňujú model obkľúčenia Talibanu v severnom Afganistane. V tej dobe Bush toleroval “vzdušný most” Pakistancov pre Taliban a vojenských poradcov – čo spôsobilo, že až 5.000 bojovníkov sa neskôr zapojilo do bojov. Teraz medzi Kweires a Aleppo hrozil podobný osud. Avšak tentokrát chýba vhodné letisko. Preto Američania nutne potrebujú vojenskú akciu.
Americkí neokonzervatívci, generáli USA a NATO dostali Obamu kvôli útokom v Paríži pod tlak: Obama sa chce stiahnuť zo Sýrie. To mu neokonzervatívci a generáli vo svetle parížskych útokov vyčítajú ako slabosť. Vojenský analytik Jerry Hendrix z Centra pre nové americké storočie hovorí v časopise Time: “Parížske útoky môžu byť katalyzátorom udalostí, ktoré prebudia medzinárodné spoločenstvo, aby konečne mohlo konať.” William Kristol, americký neokonzervatívny politik, sa pripojil k portálu Weekly Standard a spoločne preskúmali Obamovu stratégiu proti IS v Sýrii: Kristol tiež vyzýva k zásahu – teda použitiu pozemných vojsk. Kori Schakeová z Hoover inštitútu píše na portáli Politico: “Obamova stratégia zmiernenia sily IS je zlá.” Obama by mal volať po zničení IS, nie len po zmiernení. A to môže byť dosiahnuté iba s pozemnými jednotkami.