Bratislava 1. januára 2016 (HSP/Foto:TASR-Boris Roessler/dpa via AP,Štefan Puškáš)
Utečenci stále tisíckami prichádzajú do Európy a vážne ohrozujú celý sociálny systém EÚ. Doposiaľ ani v najmocnejšej krajine únie, v Nemecku, migranti doteraz nepredstavovali veľkú záťaž pre domáci sociálny systém. Ale sa to môže zmeniť
Slovenský europoslanec Richard Sulík uvádza, že podľa existujúcich pravidiel totiž mohli v Nemecku získať podporu len tie osoby, ktoré do sociálneho systému aj prispievali. „To sa však čoskoro zmení. Nemecký federálny sociálny súd totiž rozhodol, že nezamestnaní migranti EÚ, ktorí boli v Nemecku viac ako 6 mesiacov, musia dostať aspoň finančnú podporu potrebnú na základné prežitie,“ prízvukuje.
Tvrdí, že EÚ sa premenila na vstupnú bránu pre migráciu chudobných: „Povinné dávky pre migrantov EÚ však zožali významnú kritiku najmä zo strany predsedníčky parlamentnej skupiny CSU Gerdy Hasselfeldtovej. Ako vyhlásila: „Toto je významná nová vstupná brána pre chudobou motivovanú migráciu z východoeurópskych krajín. Toto nie je len ďalšie veľké bremeno pre náš systém sociálnej podpory, ale tiež to zraňuje aj krajiny pôvodu, keďže to posilňuje vysťahovanie,“ cituje političku.
Poukazuje na to, že migrácia tisíc ľudí sa premenila na sociálnu turistiku: „Migranti EÚ preto môžu už čoskoro výrazne zaťažiť rozpočty nemeckých miest. Ako uviedol Gerd Landsberg, výkonný riaditeľ Asociácie miest a samospráv: „Toto bude veľká finančná záťaž pre samosprávy. Legislatíva musí konať, aby zabránila zvýšenej imigrácii do nášho systému sociálneho zabezpečenia.“
„Jedným zo základných pilierov Európskej únie je voľný pohyb osôb. No zatiaľ čo niektorí migranti EÚ cestujú za prácou alebo štúdiom, tzv. sociálni turisti cestujú do iných krajín Európskej únie výlučne za účelom získania štedrejších sociálnych dávok. Samotná Európska komisia pritom doteraz bránila zodpovednému riešeniu problémov sociálnej turistiky, keďže právo na tieto dávky podľa nej patrí neoddeliteľne k voľnému pohybu osôb. Takýto prístup sa však Komisii môže vypomstiť,“ varuje Richard Sulík.
„Migrácia z krajín EÚ je totiž veľkou témou aj pri plánovanom referende o vystúpení Británie z Európskej únie. Migranti EÚ preto môžu rozhodnúť aj o budúcom osude Británie v Európskej únii,“ zdôrazňuje v závere slovenský europoslanec.