Arabské gangy sa snažia medzi migrantmi a utečencami získať „novú krv“. Najviac ich zaujímajú mladí, silní muži, ktorí budú nasadení na špinavú prácu t.j. lúpežné prepadnutia, obchod s drogami alebo násilie proti konkurenčným gangom.
Uvedená prax sa medzi arabskými kriminálnymi klanmi stáva čoraz obľúbenejšou. Klany zároveň medzi sebou súťažia, ktorý z nich získa najviac nových mužov a tým si zabezpečí nad ostatnými prevahu.
Zaujímavosťou na celej „súťaži“ arabských klanov je fakt, že nemecká polícia a štátni zástupitelia o situácii vedia, avšak zatiaľ s ňou údajne nemôžu nič robiť.
V Berlíne sa dnes podľa informácií úradov nachádza 15 až 20 arabských klanov, ktoré sú kriminálne činné. Približne osem z nich mierou trestnej činnosti prevyšuje ostatných. Členovia klanov prišli do Nemecka na konci 70. rokov predovšetkým z Libanonu. Neskôr si v Berlíne lacno kúpili domy, do ktorých sa postupne presťahovalo ich rozvetvené príbuzenstvo, uvádza portál iDNES.cz.
Lákavá ponuka
Podľa nemeckých úradov majú arabské rodinné gangy na svedomí väčšinu trestných činov v Berlíne. S kriminalitou rodinných klanov majú ťažkosti aj ďalšie oblasti Nemecka, vrátane Brém.
Štátny zástupca Sjors Kamstra vysvetlil, že mnoho utečencov prichádza do Nemecka takmer bez peňazí. Rodinné klany im ukážu, že prácou pre nich si môžu peniaze rýchlo zarobiť. Pre ľudí, ktorí nevedia nemecky a v krajine sa nevyznajú, je to lákavé. Zástupca zároveň dodáva, že pre gangy je atraktívne to, že väčšina migrantov prišla do Nemecka anonymne a polícia o nich nemá žiaden záznam.
Podľa riaditeľa berlínskych kriminalistov Dirka Jacoba arabské klany ovládajú obchod s drogami a zameriavajú sa na vykrádanie bytov a obchodov. Do ich „portfólia“ patria aj činy, ktorými chcú demonštrovať svoju silu.
Jacob zároveň vysvetlil, že policajti majú dobrý prehľad o tom, ktorej časti mesta dominuje ktorý gang. Rovnako to vedia aj pasáci, ktorí Arabom odvádzajú polovicu zárobku z prostitúcie. Podľa slov Jacoba, to už takto funguje dlho. Všetci vedia, že musia platiť, inak bude zle.
Situácia je o to zložitejšia, že rodinné klany svoje nelegálne získané peniaze premieňajú v legálne podniky, ako napríklad arabské čajovne, reštaurácie, nočné kluby alebo požičovne áut. Členovia gangov zároveň používajú najnovšie smartfóny, ktoré polícia nedokáže odpočúvať.
Najznámejší nemecký bodyguard Michael Kuhr, ktorý zaisťuje bezpečnosť hollywoodských hviezd, na margo arabských rodinných klanov uviedol, že títo ľudia prenikli značne hlboko, a zároveň sú extrémne nebezpeční a stratili už akýkoľvek rešpekt voči polícii a štátnej moci.