Damask 16. októbra 2017 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)
Portál RusVesna publikoval analýzu sýrskeho vojensko-politického experta Abbása Hamzu o viacerých zaujímavých aspektoch posledného diania v Sýrii.
Podľa posledných informácii zo sýrskych zdrojov, niekoľko stoviek teroristov z ISIS a iných protiasadovských organizácii prekročilo v posledných hodinách sýrske hranice a uniklo na územie Izraela, iní teroristi utiekli na územie Jordánska či Iraku.
Podľa informácii zo sýrskych vojenských zdrojov bol útek teroristov na územie okolitých krajín spôsobený veľkými stratami banditov. Tieto straty im spôsobili sýrske vládne sily a ich spojenci. Teroristi sa snažia obnoviť svoje bojové možnosti, k čomu potrebuju čas, aby sa mohli spamätať z utŕžených úderov.
Potvrdilo sa to, čo už analytikom naznačovali udalosti posledných týždňov – že bojová moc teroristov je oslabená a teroristi budú musieť získať čas na to, aby sa spamätali z utŕžených rán. Zvyšky teroristov sa sťahujú k hraniciam Sýrie, tam kde na ne nebudú môcť sýrske vojská dosiahnuť, skupiny na juhozápade krajiny sa sťahujú na izraelské územie. Pre teroristov je životne dôležité obnoviť svoje technické rezervy, bojaschopnosť, fyzický a psychický stav, ako aj posilniť svoje rady.
Donedávna ako útočisko teroristi využívali aj územia na severe Sýrie, ktoré boli kontrolované zčasti Tureckom a protureckými skupinami. Turci pomohli v provincii Idlib a Latakia vybudovať veľké množstvo zdravotníckych zariadení, skladov a hotelov, kde mohli teroristi získať výzbroj, oddýchnuť si či liečiť svoje rany. Pred niekoľkými mesiacmi však Ankara zmenila svoj vzťah k teroristickým organizáciam a zahájila aktívne vojenské operácie proti nezákonným ozbrojeným skupinám, z ktorých časť sa spolieha neustále na americkú pomoc.
Ankara má vysoké geopolitické ambície a celkovo uvažuje podobne, ako uvažovali Američania v čase II. svetovej vojny. Washington odmietol vstúpiť spočiatku do vojny proti nacistickému Nemecku, pretože mu vyhovoval konflikt v Európe, ktorý automaticky oslaboval všetky krajiny a zvýhodňoval postavenie USA. Američania sa do vojny zapojili až vtedy, keď vyhodnotili, že im nehrozí väčšie nebezpečenstvo a je možnosť zaujímavého zisku v podobe posilnenia amerických geopolitických pozícii.
Dnes si Turecko uvedomuje, že dni existencie ISIS sú už spočítané a Erdogani túži posilniť turecký vplyv v regióne. Pre Turkov je životne dôležité, aby sa neposilnili pozície Kurdov v Sýrii alebo Iraku, ktorí by mohli potom volať po ďalšom zjednotení s Kurdmi v Turecku. To by znamenalo definitívny koniec Turecka v tej podobe, ako ho dnes poznáme. Turci otvorene nesúhlasia s formovaním kurdského štátu a budú bojovať proti vzniku samostatného Kurdistanu.
Kurdi však v Sýrii patrili k najvýznamnejším stranám konfliktu a úspešne bránili kurdské územia pred radikálnymi islamistami. Kurdskí zástupcovia, ktorí za sebou cítia podporu USA budú obhajovať a presadzovať minimálne svoje názory na ďalšie povojnové usporiadanie Sýrie. Ankara, aby dokázala Kurdom a ich tlaku odolať, musí získať nejaké výhody. Tie podľa Ankary dosiahne najrýchlejšie pomocou vojenských úspechov na severe Sýrie. Vojenské úspechy Turecku na severe Sýrie, prípadne Iraku umožnia presadiť ich predstavy v ďalších diplomatických rokovaniach.
Izrael takisto sleduje svoje ciele. Otvorene podporuje teroristov z radov protiasadovskej opozície, poskytuje im na svojom území ubytovanie, liečenie, výcvik i zásoby. Dôvod je prozaický, porážka Sýrie by Izraelu umožnila vysporiadať sa s dvoma poslednými krajinami, ktoré predstavujú hrozbu izraelským plánom. Ide o Irán a Sýriu, ktoré sú rozhodnými odporcami politiky Izraela na Blízkom východe.
Ak by sa podarilo zlikvidovať Asada a ponoriť Sýriu do chaosu, technicky by Izraelci prinútili Iráncov opustiť Sýriu. Izrael sa obáva Iránu a jeho ambícii a takisto sa obáva prepojenia Iránu s libanonskými šiítmi z organizácie Hizballáh. Táto libanonská organizácia už uštedrila Izraelu niekoľko nepríjemných úderov, Izraelci nedokážu problém s Hizballáhom úspešne riešiť. Nedokázali ho vyriešiť ani v minulosti, keď sa mohli spoliehať na bezprecedentnú americkú pomoc.
Izrael otvorene podporuje Drúzov a viaceré militantné skupiny, ktoré momentálne pôsobia najmä v pásme Golanských výšin. Pre Izrael je nepríjemné aj to, že každý neúspech izraelskej politiky posilňuje odbojného ducha Palestíncov, ktorí živoria v neľudských podmienkach v pásme Gazy.
Existujú krajiny, ktoré si neželajú ukončenie občianskej vojny v Sýrii a vyhovuje im, aby chaos v Sýrii pretrvával aj naďalej. Posledné udalosti na území Sýrskej republiky však jasne demonštrujú rozhodnutie sýrskeho národa, ktorý sa zotavuje z hrôz vojny, určovať ďalšie osudy vlastného štátu.