Na tejto základni pri dedine Redzikowo (5 km od mesta Slupsk) Američania rozmiestnia niekoľko systémov protivzdušnej obrany: protiraketový systém Aegis Ashore, radar a odpaľovací systém SM-3 a iné. Dodávky tohto špecifického „tovaru“ zabezpečí spoločnosť AMEC Programs Inc. so sídlom v americkom štáte Georgia.
Poľský denník Dziennik Bałtycki uvádza, že stavebné práce na bývalom letisku poľských vojenských vzdušných síl, kde začnú budovať americkú základňú, mienia dokončiť do 9. apríla r. 2018. Okrem iného, Inžiniersky korpus americkej armády pripravuje samostatný tender vo výške od 25 do 100 miliónov dolárov na budovanie príslušnej infraštruktúry v rámci projektu v Redzikowe. Američania tu menia postaviť administratívne budovy, obytné budovy a domy, hangáre, garáže a iné objekty. Na tejto základni by na začiatku rozmiestnili cca 300 príslušníkov americkej námornej pechoty.
Niektoré poľské médiá krátko poukazujú na genézu vzniku americkej vojenskej základne na území Poľska. Pripomínajú, že predbežnú dohodu o jej vybudovaní Washington a Varšava podpísali v auguste 2008. Poľskí novinári prízvukujú, že vznik tejto základne obyvatelia samotnej dediny Redzikowo nevítali pred 7,5 rokmi, nie sú ňou nadšení ani teraz.
Poľskí novinári zo svojich archívov vytiahli reakciu vtedajšieho starostu dediny Redzikowo Mariusza Chmiela v auguste 2008. Nebol presvedčený, že táto základňa bude slúžiť pre obranu Poľska. V tých rokoch bolo moderné používať frázu „protiruský vojenský štít“ a starosta Redzikowa tvrdil, že tento „štít“ bude slúžiť na obranu Spojených štátov, nie Poľska. Prízvukoval, že jediné, čo tá základňa prinesie obyvateľom Redzikowa a aj celého Poľska, bude to, že sa ocitnú vo veľkom nebezpečenstve. V prípade vojenského konfliktu sa v prvom rade budú likvidovať objekty vojenskej infraštruktúry a raketové komplexy a preto by Redzikowo sa stalo najrizikovejšou lokalitou v Poľsku.
Poľskí novinári pripomínajú výsledky prieskumov verejnej mienky z roku 2008, keď sa 60 percent obyvateľov severu Poľska vyslovilo proti budovaniu základne a „štítu“ a menej ako 30 percent túto myšlienku podporovalo. Washington a Varšava vtedy podpísali aj predbežnú dohodu o umiestnení prvých 10 protiraketových striel v Poľsku.
Novinári pripomínajú aj to, prečo voľba padla práve na Redzikowo. Z čias „svetlej budúcnosti“ v jeho okolí zostalo vojenské letisko a komunikačné stredisko poľskej armády. Bývala poľská základňa pri Redzikowe – je to 400 hektárov pôdy, najdlhšia v Poľsku vzletová dráha dlhá 2,5 km, celkom slušná infraštruktúra. Pred štvrťstoročím sa tu nachádzalo 2,5 tisíc vojakov.
Poľskí pamätníci si spomínajú, že vojenské letisko tu bolo ešte za čias, keď táto lokalita pred druhou svetovou vojnou patrila Nemecku. Stíhačky a bombardéry Luftwaffe štartovali práve odtiaľ, keď Nemecko začalo vojnu útokom na Poľsko v septembri 1939. Neskôr, okrem poľskej vojenskej základne bola v tejto oblasti pri pobreží Baltského mora aj základňa ruskej Červenej armády.
V súčasnosti obyvatelia obce Redzikowo nie sú pripravovanou americkou vojenskou základňou nadšení o nič viac, ako pred 7 rokmi. Domnievajú sa, že by sa dalo letisko využiť aj lepšie – napríklad, ako civilné letisko, ktoré práve v tomto regióne chýba. Prízvukujú, že namiesto americkej vojenskej základne by na krásnom baltskom pobreží mohli vybudovať turistické stredisko, ktoré by využívali ako Poliaci, tak aj zahraniční turisti. Aj pre obyvateľov Redzikowa by to bol oveľa príjemnejší sused, ako cudzia vojenská základňa…
Eugen Rusnák