Hlavný ekonóm nemeckej banky Bremer Landesbank, Folker Hellmeyer, sa zaoberá zaujímavou analýzou volania o pomoc americkej vlády: tá žiada štáty G-20 o oživenie svetovej ekonomiky:
“Napriek výraznej geopolitickej konfrontácií USA s Čínou a Ruskom, tak isto v pozadí s Brazíliou, budú Spojené štáty volať na summite G20 v Šanghaji v piatok a sobotu po spoločných udržateľných stimulačných opatreniach, a to ako menovej, tak aj rozpočtovej povahy.
Je potrebné položiť si ďalšiu otázku: Ak Spojených štátov požadujú opatrenia od ostatných krajín, čím prispejú Spojené štáty k tomuto hospodárskemu oživeniu, keďže americká ekonomika bola v roku 2015 najväčším ekonomickým sklamaním?
V tejto súvislosti sa často spomína politika americkej centrálnej banky Fed ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb. Môže to však mať aj spojenie s prezidentskými voľbami v USA. V prípade, že sa ekonomická situácia bude v USA aj naďalej zhoršovať, kandidáti Trump a Sanders budú pravdepodobne mať veľké šance na úspech. To by nebolo v záujme prevažnej väčšiny amerického establishmentu.”
Obavy Trumpových neprajníkov sú ešte pochopiteľnejšie po jeho víťazstve v utorkovom volebnom zhromaždení republikánov v štáte Nevada. Na druhom mieste skončil Marco Rubio, tretie miesto patrí Tedovi Cruzovi. Vyplýva to z predbežných výsledkov, na ktoré sa odvoláva stanica BBC.
Nevada, z hľadiska volebných výsledkov je totiž považovaná za typicky nestály štát so značným zastúpením hispánskeho obyvateľstva a je pre celkový volebný proces kľúčová. Po oznámení výsledkov vypukli v Trumpovom tábore v Las Vegas oslavy. Republikánska strana nehlásila žiadne nezrovnalosti ani porušenie pravidiel.
Trump získal 45,0 percent hlasov, Rubio 24,3 a Cruz 20,5 percenta hlasov. Volebné zhromaždenia v Nevade nasledovali po sobotňajších primárkach v Južnej Karolíne, kde Trump zvíťazil so ziskom takmer jednej tretiny hlasov. O týždeň bude nasledovať tzv. supervolebný utorok, keď sa naraz uskutoční vyše desať primárok.