Reagoval tak na články v novinách Washington Post a Guardian, ktoré tento program s krycím názvom PRISM 2007 odhalili. Podľa Clappera však medializované informácie obsahovali “množstvo nepresností”.
Noviny podľa neho neuviedli množstvo kľúčových skutočností o tom, ako sa PRISM 2007 využíva v boji proti terorizmu, pričom obsahuje početné poistky na ochranu súkromnia a občianskych práv.
Clapper tiež varoval, že neoprávnené odhalenie programu “trestuhodne” ohrozilo fungovanie dôležitých mechanizmov využívaných na ochranu občanov USA. Podľa jeho slov je PRISM 2007 zameraný iba na osoby, ktoré nie sú americkými občanmi a žijú mimo územia Spojených štátov.
Podľa novín Washington Post a Guardian sú americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) a Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) napojené priamo na centrálne servery deviatich internetových spoločností, a to s ich súhlasom. Touto cestou si podľa denníkov zabezpečujú prístup k videozáznamom, fotografiám, e-mailom, dokumentom a kontaktným údajom. Bezpečnostní analytici tak boli v dlhšom časom úseku schopní sledovať pohyb a spojenie sledovaných osôb.
Program vznikol v roku 2007 a odvtedy sa údajne rapídne rozširuje. Podľa Washingtonu sa na ňom podieľalo deväť internetových spoločností: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple. Spoločnosti Yahoo, Apple a Facebook okamžite po zverejnení informácií účasť na programe popreli.