Washington 10. augusta 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
Americká vláda sa vyhýba sankciám voči čínskym bankám, ktoré obchodujú so Severnou Kóreou
Spojené štáty chcú vyriešiť severokórejskú krízu bez toho, aby boli zo strategických dôvodov zavedené represívne opatrenia proti čínskym bankám, ktoré obchodujú so severokórejskými partnermi, píše Reuters. Hoci zoznam sankcií pre finančné inštitúcie v ľudovej republike „leží v šuplíku“, v súčasnej dobe nie je žiadna bezprostredná potreba konať, zaznelo v utorok vo vládnych kruhoch vo Washingtone.
Čína sa zaviazala dôsledne realizovať sprísnení sankcie OSN voči Severnej Kórei, za ktoré hlasovala aj napriek úzkym vzťahom so susedom. Vo vládnych kruhoch vo Washingtone sa hovorí, že USA nechcú Čínu nahnevať, pretože s jej pomocou môžu pôsobiť účinnejšie proti Severnej Kórei.
“Fakt, že sme dostali Čínu na palubu, hrá dôležitú úlohu,” povedal diplomat na rozhodnutie OSN. V sobotu Bezpečnostná rada uvalila na naliehanie USA nové sankcie, ktoré Severnej Kórei zakazujú vývoz uhlia, železa, olova a rýb. Sankcie boli vyvolané testami medzikontinentálnych balistických rakiet v júli.
Americký prezident Donald Trump eskaluje krízu a hrozil Severnej Kórei “ohňom a zúrivosťou.” O niečo neskôr vedenie v Pchjongjangu kontrovalo a hrozilo preventívnym raketovým útokom na americký ostrov Guam v Tichom oceáne. Podľa amerických insiderov Čína zostáva pod dohľadom. Trpezlivosť s ľudovou republikou ale má svoje limity, ak sa v severokórejskej kríze situácia nepohne.
Trump podľa informácií pripravuje represívne opatrenia v obchodnom spore s vládou v Pekingu. Hlavnou myšlienkou je, aby začalo vyšetrovanie čínskych obchodných praktík na základe zákona z 70. rokov. Rozhodnutie sa očakávalo minulý týždeň, ale bolo preložené zrejme aj kvôli severokórejskému konfliktu. Ak Trump podnikne ďalšie kroky proti Číne, hrozí vznik obchodnej vojny medzi oboma krajinami.