Washington 20. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik, Alexei Nikolsky)
Americký analytik a veterán tajnej služby Paul Pillar publikoval na National Interest článok s názvom “Russian Realism in the Middle East”. V tomto článku tvrdí, že USA sa môžu veľa priučiť o princípoch diplomacie v 21. storočí práve od Ruska. Záujemcovia o presné znenie článku v angličtine sa môžu pozrieť tu
Podľa Paula Pillara Rusko na Blízkom východe získava diplomatické víťazstvá, pričom armáda a vojenské akcie len ruské diplomatické úspechy podčiarkujú. Podlľa Pillara Putinova diplomacia predčí diplomaciu USA a americkí odborníci by si mali brať z ruských diplomatov a politikov príklad.
Najväčšiu chybu americkej politiky Pillar vidí v tom, že americká diplomacia sústredí svoju pozornosť na vzťahy so spojencami a zaujíma zbytočne tvrdý postoj voči tým, ktorí ich spojenci nie sú. Rusi naproti tomu komunikujú aj s oponentami, pričom sa snažia hľadať čo ich s oponentami spája, čo je výhodné pre obe strany a sledujú, aby sa problémy z minulosti odsúvali stranou. Práve takýmto spôsobom Rusi nadviazali nové vzťahy s Izraelom a Tureckom, čo poškodilo diplomatické a mocenské pozície USA.
Realistická a pružná diplomacia a politika Ruska slávi úspechy a USA, ktorých politika vychádza z prežitých princípov americkej dominancie a už spomenutého delenia na spojencov a súperov, svojou nemotornosťou nedokáže Rusku plnohodnotne konkurovať.
Paul Pillar v článku potom poukazuje na fakt, že napriek tomu, že napríklad USA a Irán spája záujem o stabilitu v Sýrii a Iraku, majú diplomati USA zviazané ruky, pretože americkí politici (lobbujúci za záujmy rôznych skupín) dôrazne proti rozvíjaniu amerických vzťahov s Iránom protestujú.
Prázdny priestor teda logicky namiesto USA vypĺňa Rusko. Podľa Pillara USA nevyužívajú všetky možnosti, ktoré im diplomacia ponúka, na rozdiel od Putina a jeho diplomatov, ktorí reagujú oveľa múdrejšie a efektívnejšie.
Článok zakončil Paul Pillar výzvou, aby USA vpodstate reformovali princípy svojej diplomacie a zbavili sa princípov, ktoré formovali ich zahraničnú politiku a diplomaciu v čase Studenej vojny.