Washington, 5. októbra 2017 (HSP/Foto: Facebook)
Spojené štáty naštartovali „demokratizačné procesy“ v Európe a rozširujú podobné aktivity aj v Ázii. Pripravujú čínsky Majdan: vyčlenili financie na realizáciu „demokratizačných programov“ podľa príkladu Ukrajiny, Gruzínska a iných štátov.
Niektoré americké média si všimli, že Biely dom hľadá „dodávateľov za účelom realizácie demokratických programov na území Číny“. Na „rozvoj demokracie“ mieni pre začiatok vyčleniť 1,5 milióna dolárov. Vládny portál už zverejnil dokument informujúci o tomto grante. „Na posúdenie sa budú prijímať žiadosti spoločností, ktoré majú záujem realizovať projekty, ktoré v dlhodobej perspektíve budú priamo napomáhať posilneniu bezpečnosti a stability a taktiež ochrane záujmov USA v danom regióne,“ uvádza sa v dokumente.
Ide zjavne o program podobný tým, ktoré sa realizovali na Ukrajine, v Gruzínsku, Čiernej Hore a iných európskych štátoch. Ich realizácia sa vždy skončila majdanmi, občianskymi nepokojmi, vojnami alebo minimálne zmenami vo vláde. Niektorí analytici sa domnievajú, že „spúšťačom“ vyhlásenia tohto grantu bolo to, že Čína nepodporila Spojené štáty v otázke jadrového programu Severnej Kórei. Rusko, ako aj Čína, tiež nepodporili USA v tejto otázke, ale Washington podobné „demokratické programy“ smerom k Rusku realizuje už dávnejšie. V prípade Číny je to viac – menej novinka.
Niektoré média okrajovo poznamenali, že USA sa snažia posilniť svoj vplyv v regióne a zintenzívniť spoluprácu s Japonskom a Južnou Kóreou vo vojenskej oblasti. Potrebujú zámienku, aby tam zvýšili svoju vojenskú prítomnosť. „Nastolenie demokracie“ v Číne môže byť vhodným dôvodom: realizácia „demokratizujúcich“ programov môže destabilizovať situáciu v Číne, vyvolať nepokoje a to by znamenalo, že USA by „boli nútení“ posilniť svoju vojenskú prítomnosť v tomto regióne, aby obránili svojich spojencov a taktiež ochránili aj „záujmy Spojených štátov“.
Eugen Rusnák