Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že poskytnú protivníkom sýrskeho prezidenta Bašára Asada priamu vojenskú pomoc. Biely dom to však bližšie nešpecifikoval. Podľa amerického predstaviteľa, ktorý si neželal byť menovaný, bude balík pomoci obsahovať aj zbrane. Sýrski povstaleckí a politickí opoziční lídri okamžite požiadali o dodávky protileteckých a iných moderných zbraní.
Biely dom vo štvrtok uviedol, že režim sýrskeho prezidenta Asada použil v malom rozsahu chemické zbrane viackrát minulý rok proti opozícii, ktorá sa ho snaží zvrhnúť. Podľa zistení amerických tajných služieb došlo k použitiu nervového plynu sarín a následkom útokov chemickými zbraňami zomrelo 100 až 150 ľudí. Správa OSN však hovorí o tom, že smrteľný plyn použili rebeli.
“Použitie chemických zbraní porušuje medzinárodné normy a prekračuje jasné červené čiary, ktoré existujú v rámci medzinárodného spoločenstva už desiatky rokov,” píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Veľká Británia sa tiež vyjadrila, že sa hromadia dôkazy o tom, že sýrsky prezident Bašár Asad používal a naďalej používa chemické zbrane. Podľa hovorcu britského ministerstva zahraničných vecí musí Asad povoliť vyšetrovateľom OSN neobmedzený prístup, aby mohli na mieste zistiť fakty.
Biely dom a Veľká Británia pri posudzovaní použitia chemických zbraní nie sú objektívni a ignorujú správu OSN. Spornosť zámienky na vyzbrojenie opozície modernými zbraňami, nič nezmení na tom, že sa tak stane.
Počet obetí konfliktu v Sýrii dosiahol koncom apríla najmenej 93.000 mŕtvych. Skutočná bilancia vyše dva roky trvajúceho ozbrojeného násilia v krajine však môže byť oveľa vyššia, uviedol Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva (OHCHR). Sýrske obyvateľstvo bojuje v domobrane proti rebelom, ktorí vyvražďujú celé šiítske dediny. Aj včera po takomto ich útoku zostalo v dedine 60 zabitých mužov žien a detí.