Agentúra Reuters informovala, že predaj zbraní sa realizuje rok potom, čo ho schválil Kongres, a to napriek odporu zo strany Číny. Ide o prvý veľký predaj zbraní Taiwanu, ktorý Čína považuje za svoju odpadlícku provinciu, za viac ako štyri roky.
Spojené štáty prestali v roku 1979 diplomaticky uznávať Taiwan a oficiálne podporili pekinskú politiku “jednej Číny”. Na druhej strane sú vlastným zákonom o vzťahoch s Taiwanom viazané pomôcť tomuto ostrovnému štátu pri obrane v prípade jeho napadnutia.
Hovorca amerického rezortu diplomacie David McKeeby uviedol, že zbrane sú určené na “podporu úsilia Taiwanu rozvíjať viac inovatívne a asymetrické obranné spôsobilosti”. Doplnil, že balík obsahuje fregaty triedy Perry, protitankové strely Javelin a TOW 2B, obojživelné vozidlá AAV-7 či rakety zem-vzduch typu Stinger.
Čína si v reakcii predvolala predstaviteľa amerického veľvyslanectva v Pekingu a oznámila, že uvalí sankcie na firmy, ktoré obchod uskutočnia. Podľa vyjadrenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí je “Taiwan neodňateľnou súčasťou čínskeho územia. Čína dôrazne odmieta predaj zbraní Taiwanu od USA”.