Hongkong/Washington 13. júna (TASR/HSP/Foto:TASR)
Vláda šípila problémy a hľadala Snowdena už pred zverejnením tajných informácii
Redaktor novín South China Morning Post, ktoré uverejnili rozhovor s bývalým pracovníkom CIA Edwardom Snowdenom, dnes informoval, že Američan zostáva v Hongkongu, ale o mieste jeho pobytu sa nezmienil.
Ako povedal Čou Čung-jang, vyzerá to tak, že Snowden sa uverejneným rozhovorom priblížil verejnosti. Redaktor sa vyhol podrobnostiam ohľadom interview, povedal len, že sa uskutočnil v stredu na bezpečnom mieste, napísala agentúra AP.
Snowden, ktorý uverejnil prísne tajné informácie o amerických sledovacích programoch, sa v rozhovore pre South China Morning Post vyjadril, že si želá ostať v Hongkongu tak dlho, ako bude vítaný. Povedal tiež, že má dôkazy o tom, že Spojené štáty uskutočňovali v regióne hackerské útoky.
Americkí vyšetrovatelia začali pátrať po Snowdenovi niekoľko dní predtým, ako médiá prvý raz publikovali informácie o tajných vládnych programoch, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje, znalé problému.
Snowden pracoval na dohodu v zariadení na Havajských ostrovoch, ktoré bolo pracoviskom Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Bol tam zhruba štyri týždne, potom povedal, že je chorý. Požiadal, aby mohol odísť bez nároku na mzdu. Keď sa nevrátil, jeho zamestnávateľská firma Booz Allen Hamilton ho dala hľadať, neskôr už pátrala americká vláda.
Medzi kolegami bol 29-ročný Snowden známy ako veľmi nadaný čudák – naozaj dobrý v práci s počítačom. Pracoval ako správca systému, preto mal široký prístup k serverom na NSA, obsahujúcim tajné informácie, a možno aj v iných úradoch tajných služieb Spojených štátov.
Predstavitelia USA stále nepoznajú rozsah toho, k čomu sa bol Snowden schopný dostať v databázach tajných služieb, ani neidentifikovali všetok tajný materiál, ktorý na počítači stiahol pred odchodom do Hongkongu.
Snowden mal previerku na prísne tajné informácie ešte predtým, ako v apríli začal pracovať pre firmu Booz Allen Hamilton. Podľa niektorých zdrojov ju získal vtedy, keď pracoval pre CIA. Takáto previerka zahŕňa aj skúšku na detektore lži.