Stalo sa to, dá sa povedať, v hodine dvanástej. Senátori hlasovali pre opatrenia v pomere 64:35. Ministerstvo financií varovalo, že ak by Kongres opatrenia neschválil, 3. novembra by došlo k vyčerpaniu všetkých kapacít pre pôžičky a americká vláda by nebola schopná splácať svoje záväzky.
Zákon tiež umožňuje zvýšiť strop pre výdavky v súčasnom aj budúcom fiškálnom roku, ktorý pre rozpočet máva začiatok už 1. októbra. Teraz nastane vcelku ťažké rozhodovanie, ako čo “najefektívnejšie” prerozdeliť financie, aby v americkom politickom dianí došlo k všeobecnej spokojnosti. Je k tomu relatívne malý čas, len do 11. decembra.
Republikáni by aj vedeli, kam financie nasmerovať. Podľa českého ekonomického webu ihned.cz, od konzervatívnych republikánov sa očakáva napr. zastavenie financovania poskytovateľov zdravotníckych služieb Planned Parenthood (Plánované rodičovstvo), ktorý sa zastáva potratov. Niektorí by zase chceli zrušiť zákon, ktorý umožňuje trestať banky za nezodpovedné správanie, alebo zabrániť novým reguláciám emisií uhlíkatých zlúčenín.
Ted Cruz, republikánsky kandidát na prezidenta USA, obvinil svojich straníkov v Kongrese z toho, že “prezidentovi vystavujú bianco šek pre zvyšok jeho funkčného obdobia”, čo sa mu iste nepáči aj z toho dôvodu, že Barack Obama pochádza z radov demokratov.
Vyzerá to tak, že platobná neschopnosť USA je teda odvrátená. Nebola by prvá v jej dejinách. Krajina si ju najnovšie vyskúšala na začiatku októbra 2013, kedy federálna vláda bola nútená čiastočne zastaviť financovanie vlastných výdavkov. Kongres vtedy neschválil rozpočet na nový fiškálny rok a približne 800-tisíc federálnych zamestnancov zostalo doma na neplatenej dovolenke. Stalo sa to vtedy prvýkrát po 17 rokoch. Prezident Barack Obama sa odmietol podriadiť požiadavkám republikánov a nepodpísal zdravotnícku reformu s ich dodatkami.