Pred budovou súdu vo Washingtone sa zhromaždili davy, ľudia kempovali vonku v snehu a v daždi, aby mali šancu byť svedkami súdneho konania považovaného za medzník, uviedla tlačová agentúra DPA.
Ústne vypočutia budú prebiehať počas dvoch dní. Najvyšší súd posúdi zákonnosť ľudového hlasovania v Kalifornii, ktoré schválilo zákon známy ako “kalifornský návrh 8”, zakazujúci manželstvá homosexuálov v tomto americkom štáte.
Dvaja sudcovia najvyššieho súdu – ktorých hlasovanie v otázke práva na manželstvo homosexuálnych párov sa nepovažuje za jednoznačné – vyslovili dnes pochybnosti o kalifornskom zákaze, keď vypočúvali právnika Charlesa Coopera, obhajujúceho zákon.
Okrem toho sa bude súd v stredu zaoberať aj ústavnosťou zákona, ktorý Kongres schválil v roku 1996. Ide o zákon o ochrane manželstva (známy pod skratkou DOMA).
Federálne úrady na základe tohto zákona nesmú poskytovať homosexuálnym párom rovnaké výhody, ako majú tradičné manželstvá – týka sa to aj možnosti spoločných daňových priznaní a zdravotného poistenia.
Rozsudky sa očakávajú až v júni tohto roku. Prípady sa dostali na súd v čase, keď ďalšie americké štáty legalizovali manželstvá párov rovnakého pohlavia. Vlani tak urobili Maryland, Maine a Washington.
Tým sa celkový počet amerických štátov s legálnymi manželstvami homosexuálov zvýšil na deväť, plus federálny dištrikt Kolumbia, informoval Reuters. Zvyšných 42 štátov však takéto manželstvá nepovoľuje. Cez najvyšší súd sa má dosiahnuť, aby k tomu boli prinútené.
“Nikdy predtým v našej histórii sa otázka hlavných občianskych práv nedostala na prah najvyššieho súdu s takou vlnou podpory verejnosti,” povedal Theodore Boutrous, právnik odporcov kalifornského návrhu 8. Homoloby a homoaktivisti sa v posledných rokoch v USA mimoriadne aktivizujú.
Silná opozícia manželstiev párov rovnakého pohlavia však v USA stále existuje – medzi republikánmi v Kongrese a v mnohých amerických štátoch. Celkovo 30 z nich, vrátane Kalifornie, má ústavné dodatky zakazujúce manželstvá homosexuálov.