Svoju identitu odhalil v nedeľu na vlastnú žiadosť, z obáv o svoju bezpečnosť však ušiel do Hongkongu, kde Guardianu poskytol rozhovor v jednom z hotelov. Podľa vlastných slov existenciu programu odhalil preto, aby ochránil “základné slobody ľudí na celom svete”. O svojom kroku dlho rozmýšľal a nakoniec dospel k názoru, že jeho vlasť buduje neodôvodniteľnú a tajnú špionážnu mašinériu, ktorý špehuje každého Američana.
Nechcem žiť vo svete, kde sa zaznamenáva všetko čo robím a hovorím
“Nemáte tušenie, čo všetko je možné,” povedal Snowden o špionážnych možnostiach systémov NSA. Podľa ním zverejnených dokumentov americké tajné služby vo veľkom meradle monitorujú servery globálnych firiem ako sú Google, Facebook, Microsoft, Apple či Yahoo. “Nechcem žiť v spoločnosti, ktorá robí niečo také,” uviedol Snowden pre Guardian. “Nechcem žiť vo svete, v ktorom sa zaznamenáva všetko, čo robím a hovorím.”
Podľa Snowdena je rozmer zberu dát ešte väčší, ako naznačujú ním zverejnené dokumenty: “NSA vybudovala infraštruktúru, ktorá jej umožní zachytiť takmer všetko.” Takto sa automaticky zaznamenáva väčšina medziľudskej komunikácie: “Keby som si chcel pozrieť vaše e-maily alebo telefonáty vašej manželky, stačilo by mi pozrieť sa na zachytené dáta. Môžem sa dostať k vašim e-mailom, heslám, údajom o hovoroch, informáciám o kreditných kartách.”
Podľa Guardianu Snowden odišiel do Hongkongu pred troma týždňami z Havajských ostrovov, kde žil so svojou priateľkou a pracoval tam pre americkú technologickú poradenskú firmu Booz Allen. Tá potvrdila, že bol jej zamestnancom necelé tri mesiace. “Správy, že táto osoba tvrdí, že vyniesla utajované informácie, sú šokujúce a ak sú pravdivé, predstavuje to vážne porušenie kódexu správania a základných hodnôt našej firmy,” uviedla spoločnosť vo vyhlásení na svojej stránke www.boozallen.com. Dodala, že bude spolupracovať na vyšetrovaní tejto záležitosti.
Som pripravený obetovať všetko za súkromie a slobodu
“Som pripravený obetovať všetko, pretože nemôžem s čistým svedomím dovoliť, aby americká vláda zničila súkromný život, slobodu internetu a základné slobody,” uviedol Snowden. Slovami “nič dobrého” odpovedal na otázku, čo sa s ním stane ďalej. Predpokladá, že už nikdy znovu nenadviaže kontakt so svojou rodinou alebo priateľmi. Dúfa, že vláda Hongkongu ho nevydá, aj keď si bol od začiatku vedomý, že mu hrozí väzenie.
Vláda špehovanie popiera
Americká vláda tvrdenia o rozsiahlom špehovaní internetovej komunikácie odmietla a zdôraznila, že údaje od amerických internetových spoločností požaduje len na základe súdnych rozhodnutí a iba selektívne. Účasť na programe PRISM poprela aj väčšina spomenutých spoločností.
Ak Snowden skutočne vyniesol tajné informácie NSA, podľa republikánskeho kongresmana Petra Kinga ho vláda Spojených štátov musí stíhať v plnom rozsahu zákona a čo najskôr začať podnikať kroky na jeho vydanie. “Spojené štáty musia dať jasne najavo, že žiadna krajina by nemala poskytnúť tejto osobe azyl. Táto záležitosť má mimoriadne dôsledky pre americké tajné služby,” citovala Kinga televízia NBC.
Internet: http://tinyurl.com/ntexy9k (rozhovor Snowdena pre Guardian)